Domů > Pro studenty > Okruhy témat závěrečných prací > Aktuální závěrečné práce v ak. roce 2023/2024 – seznam všech témat

Aktuální závěrečné práce v ak. roce 2023/2024 – seznam všech témat

Níže naleznete seznam aktuálně vypsaných bakalářských prací. Práce jsou seskupeny podle tématických okruhů. Pro lepší orientaci jsou jednotlivé okruhy odlišeny iniciálami jmen jejich garantů.

Uvedená témata si budete moci registrovat v systému Studis v průběhu zimního semestru, dle pokynů děkana fakulty. Přesto Vám doporučujeme v předstihu konktaktovat vedoucího práce nebo garanta okruhu a téma si zamluvit. Témata z jednotlivých okruhů jsou graficky odlišena iniciálami garantů na barevném podkladě:

obr_tag_vm2

Úsporná opatření pro průmyslové provozy


Inovativní přístupy k recyklaci vody v průmyslových prádelnách

Garant: Ing. Michal Touš, Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Michaela Procházková

Charakteristika tématu:

Nabízené téma bakalářské práce se zaměřuje na problematiku zpracování odpadní vody v průmyslových prádelnách. Práce je rešeršního charakteru a je vhodná pro studenty, kteří se zajímají o ochranu životního prostředí. a kteří se chtějí seznámit s problematikou nakládání s odpadní vodou vznikajících v prádelenských provozech.

Význam řešené problematiky:

Průmyslové prádelny denně zpracovávají tuny znečištěného prádla a jsou vysoce náročné z hlediska spotřeb vody i energií. S tím souvisí velké objemy vyprodukované odpadní vody, jejichž efektivní zpracování je nezbytné pro ochranu životního prostředí. Tyto odpadní vody mají specifické složení a bohužel vhodné nakládaní s odpadní vodou není v prádelenských provozech systematicky řešeno. Bakalářská práce má proto za cíl zmapovat vhodné metody pro její zpracování a kriticky zhodnotit jejich možné využití.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Literární rešerše charakteristiky prádelenské odpadní vody
  • Teoretické představení metod a technologií pro zpracování a recyklaci této odpadní vody
  • Návrh inovačních přístupů k optimalizaci vodního hospodářství v prádelnách

Zajímavosti:

Věděli jste, že velké průmyslové prádelny jsou schopny za směnu zpracovat až 10 tun prádla? Na takovou směnu poté připadá produkce více než 80 000 litrů odpadní vody. Toto množství by průměrné domácnosti, která pere asi 4x týdně, vystačilo na praní po dobu více než 7 let! Přitom moderní průmyslové prádelny s efektivním nakládáním s vodou mohou snížit spotřebu vody o třetinu.


Využití strojového učení pro monitoring provozu čistírny odpadních odpad

Garant: Ing. Michal Touš, Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Michal Touš, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce je vhodná pro studenty, které lákají moderní metody umělé inteligence, ale zároveň se chtějí něco dovědět i o technologiích pro čištění odpadních vod. Práce je částečně rešeršního charakteru, ale obsahuje i praktickou část zaměřenou na vytvoření jednoduchého monitorovacího nástroje.

Význam řešené problematiky:

Umělá inteligence se aplikuje napříč odvětvími. Uplatnění může najít i v případě zpracování odpadních vod. Je zde totiž mnoho sledovaných veličin. Ačkoliv základní automatizovaný monitoring je běžný, pokročilejší řešení nikoliv. Přitom může jít významný přínos, jelikož některé systémy dokáží předpovědět, kdy bude mít čistička problémy s čištěním vysokého zatížení znečišťujícími látkami nebo kdy bude potřebovat více energie na provoz. Díky tomu, že se tyto modely učí z historických dat, pomáhají provozovatelům dělat včasné úpravy, šetřit energii, optimalizovat použití chemikálií a předcházet možným selháním.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Literární rešerše v oblasti aplikace umělé inteligence při zpracování odpadních vod
  • Formulace případové studie s využitím existujícího datasetu
  • Vytvoření nástroje pro monitoring využívajícího umělou inteligenci

Zajímavosti:

Čističky odpadních vod jsou dynamické systémy a jejich výkon se může denně lišit v závislosti na faktorech, jako je počasí nebo přítoky z průmyslových areálů. Modely strojového učení jsou trénovány tak, aby předpověděly, jak se čistička bude chovat za různých podmínek, skoro jako kdyby předpovídaly její "náladu"!


Vliv předúpravy odpadní vody na efektivitu membránových procesů

Garant: Ing. Michal Touš, Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. David Horňák

Charakteristika tématu:

Nabízené téma bakalářské práce je experimentálního charakteru. Práce je vhodná pro studenty, kteří mají zájem o praktické experimenty a chtějí se hlouběji seznámit s moderními technologiemi v oblasti čištění odpadních vod. Studenti budou mít možnost provádět laboratorní experimenty, které jim nejen rozšíří znalosti o zpracování odpadních vod, ale také jim umožní získat cenné praktické zkušenosti s reálným laboratorním vybavením.

Význam řešené problematiky:

Membránové technologie jsou v poslední době trendem v oblasti separace látek. Jejich využití je velmi široké, avšak ne pro každou aplikaci jsou membránové technologie vhodné, zejména v oblasti zpracování odpadních vod. Jednou z největších výzev u zpracování odpadních vod je zanášení membrán. To lze minimalizovat mnoha způsoby, např. předúpravou vody (koagulace, sedimentace atd.), změnou provozních podmínek, úpravou konstrukce nebo materiálu membrány apod. Tato práce by se měla zaměřit na předúpravu vody a její vliv na následný membránový proces. Student na základě rešerše literatury a vlastního experimentálního měření v Laboratoři energeticky náročných procesů zhodnotí vliv jedné vybrané metody předúpravy odpadní vody (koagulace, flokulace, sedimentace atd.) na jeden zvolený membránový proces (mikrofiltrace, ultrafiltrace, reverzní osmóza).

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Rešerše metod předúpravy odpadních vod a membránových technologií
  • Výběr vhodné metody předúpravy odpadní vody
  • Návrh, provedení a zhodnocení experimentu pro danou odpadní vodu

Zajímavosti:

Správně zvolená předúprava může snížit frekvenci čištění membrán při mikrofiltraci až o 70 %, což výrazně snižuje provozní náklady a zvyšuje efektivitu celého procesu čištění odpadní vody.


Využití pokročilých oxidačních procesů při zpracování průmyslových odpadních vod

Garant: Ing. Michal Touš, Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. David Horňák

Zdroj: https://clearfox.com/reverse-osmosis-vs-electrochemical-advanced-oxidation/

Charakteristika tématu:

Nabízené téma bakalářské práce je rešeršního charakteru. Práce je vhodná pro studenty, kteří se chtějí seznámit s problematikou průmyslových odpadních vod a s technologiemi pokročilých oxidačních procesů.

Význam řešené problematiky:

Zpracování a následné vypouštění průmyslových odpadních vod je vysoce aktuálním tématem, jelikož průmyslové podniky musejí plnit přísné limity při vypouštění odpadních vod do recipientu či na čistírny odpadních vod. Vzhledem k vysoké variabilitě jak složení, tak množství produkovaných odpadních vod napříč jednotlivými odvětvími, ale i v rámci jednoho průmyslového sektoru, je nalezení a volba vhodné technologie klíčová. Pokročilé oxidační procesy se v poslední době začínají uplatňovat v celé řadě aplikací včetně zpracování odpadních vod. Tato práce by měla podat ucelený přehled pokročilých oxidačních metod, které lze využít při zpracování odpadních vod a na vybraném typu odpadní vody demonstrovat použití těchto technologií.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Rešerše technologií pokročilých oxidačních procesů
  • Srovnání jednotlivých pokročilých oxidačních procesů
  • Výběr vhodného typu odpadní vody s ohledem na využití pokročilých oxidačních procesů
  • Identifikace a porovnání vhodných pokročilých oxidačních procesů pro vybraný typ odpadní vod

Zajímavost:

Množství přízemního ozonu v atmosféře nacházejícího se na ploše fotbalového hřiště by stačilo k pokročilé oxidaci stovek litrů odpadní vody.


Efektivní metody čištění odpadní vody po recyklaci plastů

Garant: Ing. Michal Touš, Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Michaela Procházková

Charakteristika tématu:

Téma bakalářské práce se zaměřuje na problematiku odpadních vod vznikajících během recyklace plastového odpadu. Téma práce je rešeršního charakteru, případně je možné do práce zahrnout experimentální činnost. Student se seznámí s aktuálními technologiemi těchto vod a jejich vlivem na kvalitu životního prostředí, proto je téma vhodné pro studenty, kteří chtějí prohloubit své znalosti v oblasti odpadového hospodářství, s důrazem na inovační přístupy k recyklaci odpadních vod v průmyslovém prostředí.

Význam řešené problematiky:

Recyklace plastů je klíčová pro snížení znečištění životního prostředí, avšak při těchto procesech vzniká velké množství odpadní vody. Ta je často neefektivně zpracována a obsahuje mikroplasty, nanoplasty a nebezpečná aditiva, jako jsou ftaláty či těžké kovy. Tyto látky představují významné enviromentální riziko, protože jsou toxické a dlouhodobě zůstávají v životním prostředí. Pro ochranu vodních ekosystémů a zdraví lidí a zvířat je nezbytné nalézt efektivní způsob zpracování těchto odpadních vod. Téma je aktuální vzhledem k nárůstu globální produkce plastového odpadu a potřeby zavádění nových technologií v oblasti vodního hospodářství.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Literární rešerše složení odpadní vody vznikající při recyklaci plastů
  • Zmapování platné legislativy a norem týkajících se nakládání s těmito vodami
  • Představení současných metod a technologií pro zpracování a recyklaci této odpadní vody
  • Kritické zhodnocení a porovnání jednotlivých metod

Zajímavosti:

Věděli jste, že mikroplasty se nacházejí všude kolem nás? Mikroplasty jíme, pijeme a dýcháme. Průměrně může člověk ročně zkonzumovat mezi 5 až 250 gramy plastů. Pro představu to odpovídá konzumaci 1 až 50 kreditních karet za rok. A největším zdrojem mikroplastů je právě voda, a to jak balená, tak i kohoutková.


Udržitelné nakládání s vodou během životního cyklu baterií a/nebo fotovoltaických panelů

Garant: Ing. Michal Touš, Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Michaela Procházková

Charakteristika tématu:

Tato bakalářská práce je zaměřena na problematiku nakládání s vodou při výrobě, provozu a recyklaci elektroodpadu, převážně baterií a fotovoltaických panelů. Cílem práce je prozkoumat technologie čištění těchto odpadních vod a možnosti optimalizace spotřeby vody a minimalizace znečištění vod v průmyslu spojeném s obnovitelnými zdroji energie. Student má možnost téma dále modifikovat dle svých zájmů a preferencí, například zaměření na konkrétní fázi životního cyklu (výroba, provoz, recyklace) nebo na specifickou oblast, jako jsou fotovoltaické panely nebo baterie, příp. zaměření na baterie z elektromobilů.

Význam řešené problematiky:

Vzhledem k narůstající poptávce po bateriích a fotovoltaických panelech, které jsou klíčové pro přechod na obnovitelné zdroje energie, se zvyšuje potřeba efektivního hospodaření s vodními zdroji. Voda je nezbytnou součástí výroby i recyklace těchto zařízení, ale při neefektivním nakládání s odpadními vodami hrozí znečištění vodních ekosystémů těžkými kovy a dalšími toxickými látkami. Efektivní nakládání s vodou nejenže snižuje environmentální rizika, ale také podporuje udržitelnost celého životního cyklu elektroodpadu.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Literární rešerše současného stavu poznání produkce a složení odpadních vod
  • Analýza platné legislativy týkající se nakládání s odpadní vodou
  • Zmapování využívaných technologií zpracování odpadní vody
  • Zhodnocení a porovnání jednotlivých metod

Zajímavosti:

Víte, že při recyklaci solárních panelů mohou do prostředí unikat toxické látky, jako jsou kadmium a olovo, které ohrožují vodní ekosystémy. Ačkoli jsou panely ekologickou alternativou k fosilním palivům, jejich životní cyklus může představovat velká environmentální rizika. I proto je recyklace těchto zařízení nejen otázkou udržitelnosti, ale i technologickou výzvou, jak minimalizovat negativní dopady na životní prostředí.


Recyklace vody na vesmírné stanici

Garant: Mgr. Ing. Marek Vondra Ph.D.
Vedoucí práce: Mgr. Ing. Marek Vondra Ph.D.

Charakteristika tématu:

Tato bakalářská práce se zabývá problematikou recyklace vody ve vesmírném prostředí. Je rešeršního a teoretického charakteru a je vhodná pro studenty, kteří chtějí prozkoumat výzvy a technologie spojené s vodou na vesmírných stanicích. Práce může být zaměřena na specifickou vesmírnou stanici nebo misi.

Význam řešené problematiky:

Predikce chování systémů je pro procesního inženýra klíčová, ať už se jedná S ohledem na dlouhodobé mise na vesmírných stanicích a budoucí kolonizaci vesmíru je klíčové vyvíjet a optimalizovat systémy pro recyklaci vody. Tato práce se zaměří na moderní technologie a postupy pro udržitelnou a efektivní recyklaci vody ve vesmíru. Praktický význam tématu spočívá mimo jiné ve skutečnosti, že mnoho vesmírných technologií našlo později uplatnění v průmyslových aplikacích. Hodnocení přenosu technologií do „pozemského“ měřítka by měl být jednou z podkapitol práce.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Rešerše vesmírných stanic a misí se zaměřením na systémy pro recyklaci vody
  • Popis metod a technologií pro recyklaci vody ve vesmírném prostředí: principy, schémata, výhody a nevýhody
  • Hmotnostní a energetická bilance modelového recyklačního systému
  • Hodnocení přenositelnosti dílčích technologií do pozemských aplikací

Zajímavosti:

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) je systém recyklace vody vysoce účinný, přičemž asi 98 % vody používané astronauty je recyklováno a čištěno pro opětovné použití. ISS dokáže ročně recyklovat přibližně 6 000 litrů (1 585 galonů) vody. Tato recyklovaná voda zahrnuje moč, vlhkostní kondenzát a odpadní vodu z různých činností na stanici.


Data science jako prostředek pro analýzu a zlepšování průmyslových procesů

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Václav Miklas

Charakteristika tématu:

Téma bakalářské práce je primárně rešeršního charakteru, v případě zájmu je ji však možno rozšířit – v rámci samotné bakalářské práce či navazující diplomové práce – o praktickou aplikaci data science na vybraný průmyslový provoz.

Význam řešené problematiky:

Data science neboli datová věda je odvětví každým rokem nabývající na významu. Představuje obecné postupy umožňující analýzu, interpretaci a zhodnocení dat v široké řadě aplikací. Zatímco datovému vědci často data chybí, procesní inženýři potýkající se s provozními daty z průmyslových procesů mají opačný problém: rozsáhlé soubory často zašuměných dat, obsahující neužitečné či nepřesně měřené veličiny, výpadky a nadbytečné časové úseky (např. odstávky). Tato „změť dat“ přitom lze vhodnými metodami využít ke zlepšování energetické a materiálové efektivity, prediktivní údržbě, nahrazení fyzické senzoriky či strategickým rozhodnutím. Synergické propojení data science a procesního inženýrství je tak nejen užitečné, ale zároveň absolventovi disponující takovým souborem dovedností značně zlepší možnosti uplatnění.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Výběr a stručný popis analyzovaného průmyslového provozu, spolu s formulací kritérií jeho zlepšení
  • Rešerše dostupných provozních dat, literatury a úspěšných případových studií, v nichž byla datová věda nasazena ve vybraném provozu
  • Diskuze výsledků rešerše, možností formulovaného zlepšení procesu a identifikace budoucích výzkumných výzev

Zajímavosti:

Věděli jste, že velký průmyslový provoz často vygeneruje řadu GB až TB surových dat za den?


Magnetické nanočástice: Nová éra přímé osmózy

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Václav Miklas

Charakteristika tématu:

Bakalářská práce je koncipována jako rešeršní studie. Zabývá se především průzkumem atraktivní, dosud málo probádané oblasti – využitím magnetických nanočástic v přímé osmóze. Práce je vhodná pro studenty se zájmem o nové aplikace v inženýrství, kteří chtějí se chtějí ponořit do světa inovativních technologií a přispět k rozvoji problematiky přímé osmózy, což může přinést efektivnější a udržitelnější řešení v současném technologickém postupu čištění odpadních vod.

Význam řešené problematiky:

Membránová filtrace je široce využívanou metodou v oblasti čištění a úpravy vod. Pro aplikace vyžadující špičkovou kvalitu vody (např. oběhové vodní hospodářství v podnicích) je nejpoužívanější reverzní osmóza, která však nese řadu nevýhod, hlavně z hlediska finanční a energetické náročnosti. Přímá osmóza nabízí úspornější alternativu, avšak vyžaduje regeneraci pracovního roztoku (např. solanky), což je energeticky kritický krok. Využití magnetických nanočástic v inovativních pracovních roztocích, díky řádově snazší regeneraci, může představovat revoluci pro efektivní a ekologicky šetrnější využití v tomto odvětví. Tato technika nachází významné uplatnění nejen v čištění a úpravě vody, ale i v dalších průmyslových odvětvích, což z toto téma činí atraktivní nejen z vědeckého, ale i praktického hlediska, a nabízí řešení s velkým potenciálem pro budoucí aplikace.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Úvod do přímé osmózy.
  • Přehled pracovních roztoků u přímé osmózy, jejich vlastnosti výhody, nevýhody a limitace.
  • Podrobná rešerše magnetických nanočástic s důrazem na jejich efektivitu, náklady, ekologické výhody, možné překážky v jejich implementaci a srovnání s konvenčními pracovními roztoky.

Zajímavosti:

Osmotický tlak může být tak silný, že se využívá k výrobě energie. V Norsku byl již v r. 2009 postaven pilotní projekt, který využívá rozdíl mezi slanou a sladkou vodou k produkci elektřiny.


Cirkulární průmysl: Synergické využití pracovního roztoku z přímé osmózy

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Václav Miklas

Charakteristika tématu:

Bakalářská práce je koncipována jako rešeršní studie. Zaměřuje se na zkoumání potenciálu cirkulárního průmyslu a synergického využití pracovního roztoku z přímé osmózy. Cílem je nalézt vhodnou aplikaci, která by umožnila efektivní využití tohoto roztoku, a tím uzavřít smyčku vodního hospodářství. Téma je vhodné pro studenty, kteří chtějí přispět k vývoji inovativních řešení pro minimalizaci odpadu a maximalizaci využití zdrojů v průmyslu.

Význam řešené problematiky:

V současné době roste důraz na udržitelnost a cirkulární ekonomiku, zejména v průmyslovém prostředí, kde jsou vodní zdroje vzácné a energeticky náročné procesy pro čištění a úpravu vody jsou nákladné. Přímá osmóza představuje inovativní technologii, která může přispět k úsporám energie a snížení spotřeby vody. Významnou výzvou je však regenerace pracovního roztoku – energeticky nejnáročnější krok, který by bylo možné pomocí přímého využití zředěného pracovního roztoku eliminovat. Vytvoření uzavřeného systému by nejen snížilo náklady na vodní zdroje, ale také přispělo k environmentální udržitelnosti. Téma má velký potenciál pro praktické aplikace v různých odvětvích a je atraktivní pro budoucí výzkum i implementaci v reálných provozech.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Úvod do přímé osmózy, její principy a role v cirkulárním průmyslu
  • Rešerše pracovních roztoků používaných v přímé osmóze a identifikace konkrétních aplikací pro jejich synergické využití v průmyslovém procesu, s důrazem na cirkulární ekonomiku a uzavření vodního cyklu
  • Kvalitativní a kvantitativní posouzení vybrané aplikace na základě dostupných literárních dat a výpočtových modelů

Zajímavosti:

Lidské tělo udržuje osmotický tlak v tělních tekutinách na přibližně 7,5–8 atm, což je klíčové pro transport vody. Vědci v tomto hledají inspiraci – biomimetické membrány, napodobující buněčné stěny, ukazují v oblasti reverzní i přímé osmózy velmi slibné výsledky s příslibem pro komerční využití.

Věděli jste, že velké průmyslové prádelny jsou schopny za směnu zpracovat až 10 tun prádla? Na takovou směnu poté připadá produkce více než 80 000 litrů odpadní vody.


Data science pro optimální řízení energetického systému

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Marek Kollmann.

Charakteristika tématu:

Cíl této bakalářské práce je vytvoření metodiky, pro optimalizaci nakládání se zdroji energie energetického systému - jako je například dům se solární baterií, tepelným čerpadlem a Teslou.

Úkol zahrnuje aplikaci technik a metodologie data science k řešení problémů spojených s řízením energetického systému, jako jsou například: optimalizace výkonu solárních baterií, předpovídání špičkových hodnot poptávky po energii nebo řízení zatížení elektrické sítě.

Význam řešené problematiky:

Vzhledem k tomu, že celosvětová poptávka po energii stále roste, je naléhavě nutné optimalizovat využití energetických zdrojů, zejména v souvislosti s decentralizovanými energetickými systémy, jako jsou domy vybavené solárními panely, tepelnými čerpadly a systémy pro ukládání energie, jako jsou například Tesla Powerwalls. Tyto systémy nabízejí potenciál pro snížení nákladů na energii, snížení dopadu na životní prostředí a zvýšení energetické odolnosti, ale jejich optimální provoz a řízení vyžadují pokročilé techniky.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Provést rešerši v oblasti "data-driven" řízení energetických systémů.
  • Vytvoření metodologie pro optimalizaci energetického systému.
  • Pro konkrétní dataset vypracovat případovou studii.

Zajímavosti:

Nadměrná výroba solární energie během slunečných dnů může způsobit napěťové rázy v elektrické síti, které mohou poškodit spotřebiče a infrastrukturu, což zvýrazňuje potřebu pokročilých řešení pro řízení sítě, aby byla integrace solární energie vyvážená.


Digitální dvojčata čistíren odpadních vod

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Václav Miklas

Charakteristika tématu:

Téma bakalářské práce je rešeršního charakteru. Vhodná je zejména pro studenty s chutí „něco opravdu změnit“, a to poukázat na potenciál modelování a simulace čistíren odpadních vod, tedy oblasti s nižší mírou dosavadního praktického uplatnění těchto postupů.

Význam řešené problematiky:

Predikce chování systémů je pro procesního inženýra klíčová, ať už se jedná o návrh, troubleshooting či optimalizaci zařízení. Nejinak je tomu u čistíren odpadních vod (ČOV), které však často vynikají dynamikou procesů a vysokou mírou komplexity, což činí jejich modelování velkou výzvou. O tom svědčí i to, že například od vzniku prvních dynamických modelů aktivovaného kalu v 80. letech nedošlo k výraznému rozšíření procesní simulace v tomto odvětví. Čistírny tak často mohou být provozovány neoptimálně z pohledu energií a emisí, a nedisponují nástroji pro vyhodnocení potenciálních investic či změněných provozních stavů. Jedná se tedy o velmi aktuální téma bakalářská práce, která by podala ucelený přehled o možnostech, omezeních a trendech v oblasti simulace ČOV.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Stručný úvod do technologie ČOV
  • Rešerše a popis dostupných modelových přístupů pro ČOV, případně komerčních produktů tyto přístupy využívajících
  • Diskuze nad představenými řešeními z pohledu uplatnitelnosti v praxi v rámci ČR, s důrazem na kompromis mezi náročností tvorby modelu a jeho praktickými přínosy

Zajímavosti:

Největší čistírna odpadních vod na světě, Blue Plains Advanced Wastewater Treatment Plant, zpracuje denně kolem 1,25 mil. kubických metrů odpadní vody. To je objem odpovídající krychli o hraně zhruba 108 metrů.


Analýza výhodnosti vakového zásobníku pro podtlakové aplikace

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je bp9.png.

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Jan Kalina

Charakteristika tématu:

Téma se zabývá analýzou výhodnosti použití vakového zásobníku pro podtlakové aplikace. Vakový zásobník umožňuje ukládání provozní kapaliny za atmosférického tlaku pomocí čerpadla, což může být alternativou k tradičním podtlakovým nádobám, které ale nevyžadují čerpadlo. Cílem je porovnat efektivitu, náklady a provozní parametry obou systémů.

Význam řešené problematiky:

Řešení této problematiky je klíčové pro optimalizaci podtlakových systémů v průmyslových aplikacích. Správná volba zásobníku může vést k úsporám energie, snížení nákladů na údržbu a zvýšení celkové efektivity systému. Výsledky této analýzy mohou přinést významné ekonomické a ekologické výhody. Analýza pomůže při vývoji v projektu ABSYSTOR.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Porovnat efektivitu vakového zásobníku a podtlakové nádoby.
  • Analyzovat náklady na instalaci a provoz obou systémů.
  • Vyhodnotit provozní parametry a spolehlivost.
  • Navrhnout doporučení pro konkrétní aplikace.

Zajímavosti:

Víte, že podtlakové nádoby jsou pro velké objemy dražší, než vakové zásobníky? Na rozdíl od nich, ale nepotřebují pro plnění pomoc od čerpadla


Rešerše tepelných baterií v průmyslu

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Jan Kalina

Charakteristika tématu:

Rešerše tepelných baterií v průmyslu se zaměřuje na analýzu a hodnocení různých typů tepelných baterií používaných v průmyslových aplikacích. Téma zahrnuje zkoumání kapacity, účinnosti, způsobů nabíjení a vybíjení těchto baterií, a také jejich připojení k různým průmyslovým systémům.

Význam řešené problematiky:

Tepelné baterie představují klíčový prvek pro zvyšování energetické účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Jejich správné využití může vést k významným úsporám energie a snížení emisí skleníkových plynů. Výzkum v této oblasti je proto zásadní pro budoucí rozvoj průmyslových technologií.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Analyzovat kapacitu tepelných baterií v průmyslových aplikacích.
  • Zhodnotit aktuální formy tepelných baterií a jejich účinnost.
  • Prozkoumat způsoby nabíjení a vybíjení tepelných baterií.
  • Identifikovat aktuální formy připojení tepelných baterií k průmyslovým procesům.

Zajímavosti:

Víte, že tepelné baterie mohou uchovávat energii ve formě tepla po dobu několika dní až týdnů?


Návrh senzoriky absorpčnímu systému tepla

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Jan Kalina

Charakteristika tématu:

Návrh senzoriky absorpčnímu systému tepla se zaměřuje na optimalizaci umístění a výběru senzorů pro monitorování a řízení procesů systému absorpčního typu tepelné baterie. Tento projekt zahrnuje i návrh vyhodnocovací jednotky, která bude zpracovávat data ze senzorů a poskytovat přesné informace o stavu systému.

Význam řešené problematiky:

Řešení této problematiky je klíčové pro zlepšení energetické účinnosti a snížení provozních nákladů v průmyslových aplikacích. Přesné monitorování a řízení parametrů může vést k optimalizaci výkonu systému, snížení spotřeby energie a minimalizaci emisí skleníkových plynů. Tento projekt přispívá k udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí. Práce se dotýká projektu ABSYSTOR.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Navrhnout umístění senzorů v absorpčním systému tepla.
  • Vybrat vhodné typy senzorů pro monitorování relevantních parametrů.
  • Vytvořit návrh vyhodnocovací jednotky pro zpracování dat ze senzorů.

Zajímavosti:

Víte, že podtlakové nádoby jsou pro velké objemy dražší, než vakové Víte, že absorpční systémy tepla mohou využívat odpadní teplo z průmyslových procesů, čímž snižují celkovou spotřebu energie?


Experiment absorpčně-desorpční tepelné bilance

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Jan Kalina

Charakteristika tématu:

Experiment absorpčně-desorpční tepelné bilance se zaměřuje na studium procesů absorpce a desorpce tepla v úložišti tepla. Tento experiment je klíčový pro pochopení, jak materiály reagují při absorpci a jak při desorpci. Cílem je navrhnout a provést experiment, který přesně měří tepelné vlastnosti pracovní látky a vyhodnotí účinnost v různých podmínkách.

Význam řešené problematiky:

Řešení této problematiky je zásadní pro vývoj jednotky pro ukládání tepla absorpčním způsobem. To může vést k efektivnějšímu využívání energie, snížení nákladů a zlepšení celkové energetické účinnosti průmyslových procesů. Výsledky tohoto výzkumu mohou také přispět k udržitelnějšímu rozvoji a ochraně životního prostředí.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Navrhnout experiment měření absorpčně-desorpční tepelné bilance.
  • Provedení experimentu s pracovní látkou za vybranými podmínkami.
  • Vyhodnotit výsledky a porovnat je s teoretickými předpoklady.

Zajímavosti:

Víte, že validace tabulkových dat je klíčová pro vývoj nových zařízení s lepšími vlastnostmi?


Rešerše měřených veličin odpadních vod

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Jan Kalina

Charakteristika tématu:

Rešerše měřených veličin odpadních vod se zaměřuje na analýzu různých parametrů, které jsou klíčové pro hodnocení kvality odpadních vod. Téma zahrnuje jak rešerši kvalitativních, tak kvantitativních měření, a to pomocí různých senzorů a technologií. Cílem je poskytnout komplexní přehled o metodách a technikách používaných při monitorování a vyhodnocování odpadních vod.

Význam řešené problematiky:

Řešení problematiky měření veličin odpadních vod je zásadní pro ochranu životního prostředí a veřejného zdraví. Přesné a spolehlivé měření umožňuje identifikovat znečišťující látky a jejich koncentrace, což je klíčové pro efektivní řízení a čištění odpadních vod. Tím se přispívá k udržitelnosti vodních zdrojů a prevenci ekologických katastrof.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Analyzovat metody kvalitativního a kvantitativního měření.
  • Identifikovat klíčové veličiny měřené v odpadních vodách.
  • Posoudit efektivitu různých senzorů a technologií.

Zajímavosti:

Víte, že moderní senzory dokážou detekovat i velmi nízké koncentrace znečišťujících látek v odpadních vodách?


Návrh in situ senzoriky odpadní vody

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Jan Kalina

Charakteristika tématu:

Rozsah tématu bude přizpůsoben podle typu práce (BP/DP). Téma se zaměřuje na návrh in situ senzoriky pro monitorování kvality odpadní vody. Cílem je navrhnout systém, který umožní kontinuální a přesné měření různých parametrů, jako například pH, teplota, chemické složení a biologické kontaminanty. Tento systém by měl být schopen fungovat v reálném čase a poskytovat data pro okamžitou analýzu a řízení technologie ČOV.

Význam řešené problematiky:

Monitorování kvality odpadní vody je klíčové pro ochranu životního prostředí a veřejného zdraví. Efektivní senzorický systém může pomoci identifikovat znečištění v raném stádiu, což umožní rychlou reakci a minimalizaci negativních dopadů. Navíc, přesné a kontinuální měření může přispět k optimalizaci procesů čištění vody a snížení provozních nákladů.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Rešerše měřitelných veličin a sledovaných parametrů odpadní vody
  • Návrh systému senzoriky in situ odpadní vody
  • Zohlednění požadavku na dlouhodobou stabilitu a odolnost systému
  • Zohlednění ekonomické efektivity navrženého řešení

Zajímavosti:

Víte, že v současnosti probíhá analýza odpadní vody po čištění systémem odběru vzorků a jejich analýzy v laboratoři? Celý proces je nákladný, zdlouhavý a neumožňuje rychlé zásahy do technologie čistírny odpadních vod? Senzorika navrhovaná v této práci by mohla zamezit incidentu na Bečvě…


Využití membránových technologií v systémech nakládání s odpadními vodami

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce:Ing. David Horňák

Charakteristika tématu:

Nabízené téma bakalářské práce je rešeršního charakteru. Práce je vhodná pro studenty, kteří se chtějí seznámit s problematikou využití membránových technologií se zaměřením na odpadní vody.

V případě zájmu studenta je možné zacílit práci více na experimentální činnost. Student by na základě rešerše vybral jeden (případně více) konkrétní typ odpadní vody, s kterou by provedl experimenty na technologiích v Laboratoři energeticky náročných procesů.

Význam řešené problematiky:

Membránové technologie jsou v poslední době trendem v oblasti separace látek. Jejich využití je velmi široké, avšak ne pro každou aplikaci jsou membránové technologie vhodné, zejména v oblasti zpracování odpadních vod. Záleží na vlastnostech zpracovávaného roztoku i na charakteristikách procesu k němuž je zpracování odpadní vody přidruženo. Práce by tedy měla podat přehled o membránových technologiích a jejich výhodách a nevýhodách. V případě zájmu studenta by mohla být práce rozšířena o jednoduchý experiment s konkrétním typem odpadní vody (mlékárenská, prádelenská, vinařská apod.), na které by byla testována účinnost membránových technologií.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Rešerše membránových technologií
  • Srovnání membránových technologií
  • Zhodnocení možnosti využití pro vybrané odpadní vody

Zajímavosti:

Víte, že v současnosti probíhá analýza odpadní vody po čištění systémem Například nanofiltry mají velikost pórů 1 až 3 nm a separují látky přibližně do 102-104 Da, což odpovídá např. molekulám cukrů, barviv, pesticidů a herbicidů.


Modelování Chytré domácnosti

Zdoj: https://www.homeappliancesworld.com/2016/03/17/smart-home-priority-of-the-industry/

Garant: Ing. Michal Touš Ph.D.
Vedoucí práce: Ing. Marek Kollmann

Charakteristika tématu:

Nabízené téma bakalářské práce je rešeršního charakteru. Práce je vhodná pro studenty, kteří se chtějí seznámit s problematikou využití membránových technologií se zaměřením na odpadní vody.

V případě zájmu studenta je možné zacílit práci více na experimentální činnost. Student by na základě rešerše vybral jeden (případně více) konkrétní typ odpadní vody, s kterou by provedl experimenty na technologiích v Laboratoři energeticky náročných procesů.

Význam řešené problematiky:

Chytré domácnosti jsou považovány za budoucnost řízení spotřeby energií v rezidenčním sektoru. Umožňují nejen snižovat náklady na energie, ale také optimalizovat využití energetických zdrojů v závislosti na poptávce a dostupnosti obnovitelných zdrojů. Řízení chytré domácnosti pomocí datově řízených modelů nabízí potenciál pro zlepšení energetické účinnosti a zvýšení komfortu obyvatel.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Vytvořit model chytré domácnosti s důrazem na efektivní řízení spotřeby energií.
  • Analyzovat možnosti integrace IoT pro automatizaci domácnosti.
  • Pro konkrétní případovou studii navrhnout optimalizační strategie pro řízení energetických zdrojů.

Zajímavosti:

Navzdory běžnému přesvědčení jsou chytré domy známé již dlouho. První koncepty vznikly v letech 1966 až 1967.

obr_tag_pl2

Konstrukční návrhy a inovace procesních celků


Techniky sklizně mikrořas

Bioreaktor UPI 2.3.2021 | David Poul | www.davidpoul.cz

Vedoucí práceIng. Pavel Lošák, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Mikrořasy se vyznačují širokou škálou komerčních aplikací a v současnosti jsou v centru pozornosti. Přes svůj velký potenciál má však využití mikrořas v své, zejména, ekonomické omezení. Tím je kvůli vysokým nákladům zejména jejich sklízení. Pro sklizeň mikrořas je k dispozici široká škála technik. Volba metody sklízení se liší v závislosti na jejich aplikaci. Závěrečná práce se zaměří na literární rešerši z této oblasti se zaměřením na techniky sklizně mikrořas pro lidské a zvířecí potraviny, vysoce hodnotné produkty a čistění odpadních vod. V úvahu je potřeba vzít kvalitu biomasy, náklady, množství biomasy či dobu zpracování. Součástí práce bude navržení vhodné metody sklízení mikrořas pro aplikaci čištění spalin pomocí mikrořas, jejich zkoumání je součástí právě probíhajícího výzkumu.

Význam řešené problematiky:

Mikrořasy v poslední době přitahují značný zájem po celém světě díky svému rozsáhlému aplikačnímu potenciálu v odvětví obnovitelné energie, biofarmaceutickém a potravinářském průmyslu. Mikrořasy jsou obnovitelné, udržitelné a ekonomické zdroje biopaliv, bioaktivních léčivých přípravků a složek potravin.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Seznámení se s problematikou mikrořas a jejich sklizně
  • Provedení literární rešerše dostupných metod sklizně a jejich systematizování
  • Volba a zdůvodnění metody sklizně mikrořas z aplikace čištění odpadních plynů
  • Diskuze nad dosaženými výsledky.

Zajímavosti:

https://www.youtube.com/watch?v=LaFHIhMpJQo


Metody revizí tlakových nádob stabilních

Vedoucí práceIng. Pavel Lošák, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce bude zaměřena na literární rešerši technických a legislativních možností revizí tlakových nádob v České republice. Součástí práce bude popis využívaných metod a jejich vhodnosti.

Význam řešené problematiky:

Správné určení zbytkové životnosti provozovaných zařízení hraje klíčovou roli jak v ekonomických úvahách provozovatele, tak také z hlediska bezpečnosti procesních zařízení.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Seznámení se s možnostmi revizí tlakových nádob
  • Provedení literární rešerše dokumentující současné metody revizí tlakových nádob
  • Shrnutí současného stavu požadavků v dané problematice v ČR
  • Diskuze nad dosaženými výsledky


Výpočtové modelování přírubových spojů tlakových zařízení

Příruba na spoji vysokotlakého plynového potrubí, autor Markus Schweiss, licence CC BY-SA 3.0

Vedoucí práceIng. Tomáš Létal, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Přírubové spoje jsou nejčastěji používanými rozebíratelnými spoji tlakových celků. Kromě nároků na pevnost a životnost, které jsou kladeny i na ostatní komponenty, je v případě přírubových spojů navíc významná také problematika těsnosti. Pro řešení všech zmíněných aspektů je významný popis mechanického chování spoje. Práce je zaměřena na využití analytických výpočtových modelů vhodných pro modelování mechanického chování přírubových spojů.

Význam řešené problematiky:

Se zpřísňujícími se požadavky na omezení úniku médií jsou na těsnost přírubových spojů kladeny stále větší nároky. Návrh přírubového spoje s požadovanou těsností vyžaduje popis mechanického chování přírubového spoje.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Seznámení se s charakterem zatěžování přírubových spojů při montáži a následném provozu.
  • Seznámení se s vhodnými elementárními tělesy pružnosti vhodnými pro popis mechanického chování přírubového spoje.
  • Sestavení obecného výpočtového modelu pro spoj vybraného typu.
  • Použití modelu na vybraných příkladech.

Zajímavosti:

  • Většina přírubových spojů v současných provozech je navržena metodou „Taylor-Forge“, používanou v různých úpravách již od 30. let minulého století, která dokáže řešit pevnost spoje, ale už ne jeho těsnost.
  • Problém těsnosti přírubových spojů se již delší dobu snaží řešit European Sealing Association (EU) a Fluid Sealing Association (US), které společně vydaly zajímavou příručku Gasket Handbook.


Pružnost kolen potrubních systémů

Vedoucí práceIng. Tomáš Létal, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Kolena potrubních systémů mají oproti rovným potrubím nižší tuhost než předpokládanou na základě jednoduchých teorií prutového chování. Výpočty v praxi tuto skutečnost zohledňují pomocí součinitelů pružnosti. Práce je zaměřena na srovnání přístupů používaných v praxi s numerickým řešení pomocí MKP.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Rešerše přístupů pro zohlednění tuhosti kolen potrubí a seznámení se s výpočty kolen podle EN 13480-3.
  • Seznámit se s metodou konečných prvků a softwarem ANSYS.
  • Provést analýzy části potrubí s kolenem.
  • Provést srovnání analytických a empirických výpočtů s výsledky MKP analýz.


Bezpečnost válcového pláště tlakové nádoby při zatížení vnitřním tlakem

(zdroj: Guidelines for mechanical design and fabrication of cryostats)

Vedoucí práceIng. Tomáš Létal, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Evropská legislativa stanovuje základní bezpečnostní požadavky, neposkytuje však způsob kvantifikace bezpečnosti zvolené tloušťky. Práce je zaměřena na zmapování metod určení vnitřního tlaku média při roztržení a nejistot vstupních parametrů.

Význam řešené problematiky:

Válcové pláště tvoří velkou část tlakových zařízení. Minimalizace jeho tloušťky tak může vést k značné úspoře nákladů, na druhou stranu je třeba dát pozor na nebezpečí roztržení.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Rešerše mezních stavů spojených se zatěžováním válcového pláště vnitřním tlakem.
  • Rešerše metod řešení deformací a napjatosti válcového pláště při zatížení vnitřním tlakem.
  • Zohlednění nejistot materiálových charakteristik, geometrie a zatěžování válcového pláště.
  • Vyhodnocení konkrétního případu.


Možnosti použití alternativního živného média pro růst mikrořas

Vedoucí práce: Ing. Martin Naď, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Při růstu mikrořas jsou důležité tři klíčové vstupy, kterými jsou živiny obsažené v živném médiu, přístup CO2 a v neposlední řadě dostatek osvětlení. Jelikož osvětlení je často řešeno nejekonomičtější cestou a to využíváním slunečního světla, přísun CO2 je zajištěn často z odpadních plynů případně ze vzduchu, naskýtá se analýza možnosti využití alternativního živného média pro pěstování vybraných druhů mikrořas. Může jím být například lokální zdroj odpadních vod apod.

Význam řešené problematiky:

Úprava, zpracování a případné znovuvyužití odpadních vod je aktuálním tématem a nabízí . Jejich aplikace v případě pěstování mikrořas má značný potenciál, jelikož látky obsažené v odpadních vodách jsou využitelné při pěstování mikrořas. Potenciálem je tedy jednak čištění odpadních vod ale také pěstování mikrořas, jejichž další využití má mnoho podob od potravinářského průmyslu, farmacie, energetického průmyslu, výroby plastů a mnoha dalších.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Analýza potřeb živin pro správný růst zvolených mikrořas
  • Analýza běžných typů využívaných médií (médiem BG11)
  • Posouzení možnosti využití alternativního živného média z lokálního zdroje:
  • Ekonomické zhodnocení

Zajímavost

Při experimentálním letu vyslali brněnští vědci loni na podzim do stratosféry kolem 70 vzorků mikrořas. Ve výšce 35 kilometrů zůstala sonda zhruba hodinu. Na mikrořasy působila radiace, záření, ale také změna teploty. Cestu do vesmíru nepřežilo pouze pět procent vzorků. Poukazuje to na rozsáhlé možnosti využití i ve vesmírném programu.


Návrh mechanizmu adaptívneho rozmiestnenia rastlín pri hydroponickom pestovaní

Vedoucí práce: Ing. Martin Naď, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Hydroponická farma je vždy pokrytá niekoľkými svetelnými zdrojmi avšak využitie umelého osvetlenia sa v priebehu života rastliny mení, nakoľko v prípade, že sú rastliny ešte malé využívajú len zlomok vyžarovaného svetla. Z tohto dôvodu je žiaduce rastliny zoskupiť na menšiu plochu, viac tak využiť svetelný zdroj pričom niektoré svetelné zdroje by mohli ostať vypnuté. Následne po zväčšení objemu rastlín by sa zapli aj ostatné svetelné zdroje. Cieľom práce je teda navrhnúť mechanizmus pre pohyb rastlín a úpravu ich rozmiestnenia v priestore na základe ich veľkosti a nutnosti osvetlenia.

Význam řešené problematiky:

Novodobým trendom v potravinárstve je využívanie hydroponického pestovania. Ako pri každom procese je niekoľko cieľov ako minimalizovať náklady na pestovanie. Jedným z nich je minimalizácia spotreby elektrickej energie, ktorá je najmä v podobe napájania svetelných zdrojov.

Cíle, kterých má být dosaženo:

• Rešerš hydroponického pestovania a možností rozmiestnenia rastlín
• Návrh pohyblivého mechanizmu pre úpravu rozmiestnenia rastlín
• Tvorba 3D modelu návrhu s pohybovou štúdiou


Analýza zaválcování trubky v trubkovnici výměníku tepla se svazkem trubek v plášti

Vedoucí práceIng. Marek Pernica

Charakteristika tématu:

Práce bude zaměřena na podrobnou analýzu spojení trubky s trubkovnicí ve výměníku tepla se svazkem trubek v plášti, které je realizováno pomocí zaválcování, přičemž je cílem najít maximální sílu působící na trubky v axiálním směru, při které nedojde k porušení spoje. Pro řešení budou využity jak analytické výpočty, tak i numerické simulace (MKP). Úkolem bude nejprve provést podrobnou rešerši z oblasti trubkovnic a trubkových svazků výměníků tepla a spojování trubek s trubkovnicí pomocí zaválcování. Následně budou navrženy výpočtové postupy pro analýzu tohoto spoje a v poslední části bude proveden MKP výpočet zaválcování trubky v trubkovnici.

Význam řešené problematiky:

Zaválcování trubek do trubkovnice je nejrozšířenější způsob spojení těchto komponent trubkového výměníku tepla, přičemž význam tohoto spoje je nejen spolehlivá funkce výměníku a bezpečnost provozu. To jsou důvody proč je nutné tomuto spoji věnovat zvýšenou pozornost.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Rešerše z oblasti výměníků tepla a trubkovnic
  • Rešerše z oblasti válcování trubek v trubkovnici
  • Analytický výpočet maximální axiální síly, která může působit na trubku aniž by došlo k porušení válcovaného spoje
  • MKP výpočet pro ověření analytického výpočtu

Zajímavosti:

https://www.youtube.com/watch?v=qWy3neUE00U


Tvorba a porovnání výpočtových sítí trubkového výměníku tepla se zaměřením na oblast trubkovnice

Vedoucí práce: Ing. Marek Pernica, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Cílem práce je prozkoumat a navrhnout možnosti řešení sítě modelu výměníku tepla s pevnými trubkovnicemi pro výpočet pomocí metody konečných prvků (MKP). Práce by měla obsahovat rešerši z oblasti MKP, zaměřenou zejména na tvorbu sítí, a to jak obecně, tak z hlediska procesních zařízení, kam spadají výměníky tepla se svazkem trubek v plášti. Praktická část bude zaměřena na tvorbu sítí se zaměřením na trubkovnice výměníků tepla, na skořepinových i objemových modelech a porovnání jejich kvality. Výpočty provedené na vytvořených sítích budou provedeny pro porovnání vlivu kvality sítě na výsledná napětí v trubkovnici a návazných komponentech, jako je plášť, trubky a komora.

Význam řešené problematiky:

Výměníky tepla se svazkem trubek v plášti jsou hojně používány v mnoha odvětvích průmyslu, a to zejména v chemickém, petrochemickém, energetickém a dalších, zejména pro svoji jednoduchost, robustnost a dobré možnosti čištění. Pro jejich pevnostní dimenzování se nejčastěji používají výpočty podle norem založené na výpočtech pomocí vzorců. Pro nestandardní konfigurace, výpočty životnosti, nebo při řešení provozních problémů je možné použít právě konečně prvkové výpočty. Správnost těchto výpočtů je podmíněna kvalitní výpočtovou sítí.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Podrobná rešerše z oblasti MKP zaměřená na tvorbu sítí
  • Tvorba sítí na vybraných konfiguracích výměníků tepla
  • Výpočet vybraných konfigurací výměníků tepla
  • Porovnání kvality vytvořených sítí
  • Porovnání výsledků na jednotlivých sítích

Zajímavosti:

Přestože počátky MKP sahají až k počátku 20. století, dodnes při jeho použití pro výpočty trubkových výměníků tepla vyvstává mnoho problémů, které mohou být způsobeny jednak použitým softwarem, ale také povahou zkoumaného zařízení, kdy je v poměrně malé oblasti trubkovnice vyvrtáno mnoho děr pro trubky, s čímž mají zejména síťovací softwary problémy.


Možnosti a omezení využití vodíku pro dekarbonizaci průmyslu

Výbuch vzducholodě Hindenburg

Vedoucí práce: Ing. Anežka Michálková

Charakteristika tématu:

Práce bude zaměřena na provedení rešerše o vodíku, jeho vlastnostech, degradačních mechanismech, které se s vodíkem pojí. Dále by součástí práce měla být základní rešerše o možnostech výroby, transportu, skladování a různých možnostech využití vodíku v průmyslu. Poslední částí práce bude jednoduchý příklad pro porovnání využití vodíku namísto zemního plynu. Navrhněte průměr potrubí pro daný tlak. Kolik vodíku musí protékat potrubím namísto zemního plynu, aby byla zachována celková přenesená energie? Jak se změní tlakové ztráty?

Význam řešené problematiky:

Jednou z možností, jak dosáhnout závazku uhlíkové neutrality do roku 2050, je využití vodíku ve větším měřítku jako paliva nebo jako prostředku k akumulaci elektrické energie. Procesní a energetická zařízení jako např. výměníky tepla, tlakové a skladovací nádoby, potrubní trasy nebo čerpadla budou s nástupem vodíkové technologie čelit novým výzvám, kterým je třeba řádně porozumět z hlediska zachování bezpečnosti a spolehlivosti stávajících a výroby nových zařízení.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Popsat základní vlastnosti vodíku; rizika, která se s ním pojí (např. vodíkové degradační mechanismy)
  • Seznámit se s problematikou transportu, skladování a možnostech využití vodíku
  • Porovnat chování vodíku se zemním plynem
  • Zhodnocení získaných poznatků

Zajímavosti:

  • Vzducholoď obsahovala zhruba 200 000 m³ plynu a byla schopná unést celkem 133 osob a náklad
  •  Maximální rychlost byla 135 km/h


Pevnostní analýzy osově symetrických plášťů tlakových nádob

Vedoucí práceIng. Anežka Michálková

Charakteristika tématu:

Práce je zaměřena na pevnostní výpočty osově symetrických plášťů tlakových nádob s využitím maticových metod.

Význam řešené problematiky:

Tlakové nádoby jsou nezbytnou součástí mnoha celků v procesním i energetickém průmyslu. Často mají osově symetrickou konstrukci, jejíž napěťově deformační charakteristiky lze velmi dobře modelovat s využitím osově symetrických modelů.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Seznámit se s metodou konečných prvků.
  • Seznámit se osově symetrickými skořepinovými prvky.
  • Vytvořit program umožňující obecné zadání obecné soustavy těchto prvků, aplikaci a zatížení a výpočet.
  • Demonstrovat funkčnost programu na vybraných příkladech.

obr_tag_ps2

Spalovací procesy v průmyslu a energetice


Zdroje energie pro rodinný dům

Vedoucí práceIng. Pavel Skryja, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce je zaměřena na zpracování návrhu řešení vytápění rodinného domu.

Význam řešené problematiky:

Požadavky na tepelně technické vlastnosti staveb jsou postupně více a více zpřísňovány. Výrazná pozornost je věnována snižování hodnot součinitelů prostupu tepla. Je však otázka, do jaké míry jsou investice do zateplování budov efektivní. Je proto nutné správně pochopit smysl principu snižování energetické náročnosti budov a hledat efektivní řešení pro každý objekt samostatně. Bakalářská práce se proto zaměří na energetickou bilanci různých staveb a na kombinaci různých zdrojů tepla pro potřeby pokrytí energie na vytápění, přípravu teplé vody a vlastní spotřebu elektrické energie domu. 

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Provést rešerši zdrojů tepla a energií domu​
  • Provést bilanci různých typů domu (např. před a po zateplení)​
  • Navrhnout způsob výroby tepla popřípadě elektrické energie​
  • Provést ekonomické zhodnocení


Udržitelná biopaliva v energetice a procesním inženýrství

Vedoucí práceIng. Igor Hudák, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce je zaměřena na analýzu současných trendů v oblasti získávání a využití plynných paliv s obnovitelných zdrojů.

Význam řešené problematiky:

Jedním ze způsobů, jak získávat energii potřebnou k zajištění chodu různých technologických procesů je spalování fosilních paliv. Nejčastěji využívaným palivem je stále zemní plyn, který byl z různých důvodů preferován. Současná celosvětová situace (problematické dodávky zemního plynu, politicky motivovaná rozhodnutí atd.) nutí podniky hledat alternativní řešení ve snaze snížit náklady na výrobu. Produkce paliv z obnovitelných zdrojů s sebou přináší i řadu otázek, na část z nich by tato práce měla najít odpověď. Práce je tedy zaměřena na analýzu současných trendů v oblasti získávání a využití paliv s obnovitelných zdrojů.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Seznámit se s problematikou spalování paliv, zejména s vlivem složení paliva na výsledné emise.
  • Rešeršní práce v oblasti produkce a zpracování.
  • Analýza složení biopaliv paliv a porovnání jejich vlastností paliv se standardizovanými (zemní plyn, lpg, olej) palivy, včetně porovnání uhlíkové stopy uvolněné při získávání/těžení a následném energetickém využití.
  • Zhodnocení udržitelnosti do budoucna (např. dle finančních nákladů).

Zajímavosti:

Na práci může navázat prakticky zaměřená diplomová práce, využívající zařízení v poloprovozních laboratořích ÚPI.


Vodík jako palivo budoucnosti

Vedoucí práceIng. Igor Hudák, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce je zaměřena na analýzu využití zemního plynu jako paliva namísto zemního plynu.

Význam řešené problematiky:

Nahrazení zemního plynu vodíkem je perspektivním směrem v energetice a ekologii. Vodík je palivo s velkým potenciálem, ale samotný proces náhrady s sebou nese řadu technických problém a otázek

  1. Ekologická udržitelnost: Nahrazení zemního plynu vodíkem může výrazně snížit emise skleníkových plynů a pomoci v boji proti klimatickým změnám. Vodík je čistým palivem, které při spalování produkuje pouze vodu, což znamená výrazné snížení emisí CO2.
  2. Obnovitelná energie: Vodík může být vyráběn z obnovitelných zdrojů energie, jako jsou FVE panely a větrné turbíny, což zvyšuje jeho udržitelnost a snižuje závislost na fosilních palivech.
  3. Energetická účinnost: Vodík může být využíván v různých odvětvích, včetně dopravy a průmyslu, kde může zvýšit energetickou účinnost a snížit ztráty energie při přenosu a skladování.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Seznámit se s problematikou výroby a distribuce vodíku.
    • Provést rešerši aktuálně platných legislativních dokumentů a udělat road mapu pro předpokládanou záměnu paliv
    • Provést kritické zhodnocení výroby a distribuce vodíku, z ekonomického i environmentálního pohledu

Zajímavosti:

  • Na práci může navázat prakticky zaměřená diplomová práce, využívající zařízení v poloprovozních laboratořích ÚPI nebo může být daná problematika analyzována pomocí CFD.

obr_tag_dj2

Problematika emisí v průmyslu a energetice


Zařízení pro měření emisí spalin a odpadních plynů

Vedoucí práceIng. David Jecha, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce je zaměřena na seznámení se s problematikou měření emisí ve spalinách.

Význam řešené problematiky:

Zákon o ochraně ovzduší stanovuje měření celé řady znečišťujících látek ve spalinách a odpadních plynech. Pro stanovení koncentrací těchto látek ve spalinách jsou  popsány v normách pouze základní principy měření a přesný návrh zařízení je již na konstruktérovi. Při tvorbě takového zařízení musí autor využít své schopnosti/vědomosti ze základních strojařských technologií, které je nutné doplnit o základní problematiku elektrotechniky atd. tak aby byl vytvořen komplexní funkční přístroj.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Seznámení se s problematikou přístrojového vybavení měření emisí.
  • Provést návrh přístroje na měření emisí.
  • Vytvořit výkresovou dokumentaci.
  • Specifikovat jednotlivé komponenty daného přístroje.

Zajímavosti:

Součástí práce budou zajímavé experimenty provedené v poloprovozních laboratořích ÚPI.


Porovnání emisních limitů stávající legislativy a nově schválených závěrů o BAT pro spalování odpadů

Vedoucí práceIng. David Jecha, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce je zaměřena na seznámení se s problematikou o nejlepších dostupných technikách (angl. BAT Conclusions) pro spalování odpadů.

Význam řešené problematiky:

Závěry o BAT (Best Available Technology – nejlepší dostupná technologie) jsou základním dokumentem pro povolování provozu těchto zařízení. Závěry této směrnice jsou závazné jak pro průmysl, kde jsou dané techniky použity, tak pro povolovací orgány. Jedná se první revizi referenčního dokumentu pro spalování odpadů. Po jejím schválení Evropskou komisí poběží čtyřletá lhůta pro schválení nových emisních limitů pro tyto zařízení.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Seznámení se s problematikou legislativy na úrovni EU a ČR.
  • Seznámení se s technologiemi pro spalování odpadů.
  • Provést porovnání nově navržených emisních limitů a stávající legislativy ČR pro spalování odpadů.
  • Provést souhrnné zhodnocení obdržených výsledků a diskusi zjištěných poznatků.

Zajímavosti:

Nově uváděné emisní limity budou i pro předpokládané spalování kalů z ČOV a tuhé alternatívní paliva (TAP).


Technologie odstranění oxidů dusíku (NOx) ze spalin pomocí katalyzátorů

Vedoucí práceIng. David Jecha, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Emise oxidů dusíku (NOx) jsou jedny z nevíce snižovaných emisí v energetice. Nižších koncentrací oxidů dusíku již nelze dosáhnout preventivními (obsahem dusíkatých látek v palivu) nebo primárními (lowNOx hořáky), ale už pouze sekundárními opatřeními – technologie čištění spalin. Jednou takovou metodou je redukce oxidů dusíku na katalyzátorech neboli selektivní katalytická redukce. Jedná se o reakci oxidů dusíku se čpavkem na specifickém katalyzátoru.

Význam řešené problematiky:

Práce je zaměřena na seznámení se s problematikou čištění spalin a odpadních plynů od oxidů tzv. technologie deNOx.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Seznámení se s problematikou tvorby emisí NOx.
  • Seznámení se s problematikou odstranění emisí NOx.
  • Provést porovnání katalyzátorů pro metodu SCR.
  • Provést základní měření odstranění NOx.
  • Provést souhrnné zhodnocení obdržených výsledků a diskusi zjištěných poznatků.

Zajímavosti:

Součástí práce budou zajímavé experimenty provedené v poloprovozních laboratořích ÚPI.

obr_tag_vb2

Využití odpadních substrátů a biotechnologie


Poklad v kalu: Inovace v oblasti získávání fosforu z popela pomocí biologického loužení

Vedoucí práceIng. Vladimír Brummer, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Nedostatek fosforu, zejména v souvislosti s jeho těžbou a zdroji v Evropě, je stále větším problémem. Fosfor je pro zemědělství klíčovým prvkem, protože je základní složkou hnojiv, což je pro výrobu potravin nezbytné. Většina světových zásob fosforu však pochází z několika zemí, především z Maroka a Číny. V Evropě představuje závislost na dovozu fosforu ekonomická a strategická rizika.  

Evropská unie se snaží tento problém strategicky řešit podporou recyklace fosforu a snižováním množství odpadu. Z těchto důvodů je fosfor od roku 2014 uváděn v seznamu kritických surovin EU a existují už několik let snahy o zpětné získávání fosforu z čistírenských kalů.  

V Česku bude využití kalů v zemědělství v důsledku přísnějších právních předpisů brzy omezeno, nebo zcela zakázáno, a tím vzniká tlak na jiné zpracování čistírenských kalů. A zde je myšleno především jejich termické využití. Koncentrace fosforu v čistírenském kalu se pohybuje od 2 do 4 % hm. v sušině kalu.  

Jenou z inovativních možností by bylo získávat fosfor z popela kalů bio-loužením. Cílem práce je prozkoumat aktuální stav této problematiky a přispět k řešení této palčivé problematiky. 

Význam řešené problematiky:

  • Využití čistírenských kalů v zemědělství je v ČR i nadále možné podle Vyhlášky č. 437/2016 Sb. o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě a Vyhlášky č. 237/2017 Sb. o stanovení požadavků na hnojiva. Tyto předpisy se ale zpřísnily, především co se týče mikrobiologických kritérií pro použití upravených kalů v zemědělství. Trend ke zpřísnění limitních hodnot pro použití kalů v zemědělství je do budoucna očividně nevyhnutelný. 
  • Produkty vyvíjených technologií musí obsahovat fosfor ve formě, která je pro užitkové rostliny nejlépe biologicky dostupná, a současně neobsahuje znečišťující látky, např. těžké kovy, určité organické látky a patogenní mikroorganismy. 

Cíle, kterých má být dosaženo:

  1. Fosfor jako zdroj pro výrobu hnojiv, lokalizace zdrojů fosforu a jeho dostupné množství 

  1. Čistírenské kaly jako možný zdroj odpadního fosforu pro jeho recyklaci 

  1. Techniky a metody získávání fosforu z čistírenských kalů obecně 

  1. Možnosti využití popelů kalů ČOV jako zdroje pro recyklaci fosforu 

  1. Techniky bio-loužení popelů kalů ČOV jako následného kroku recyklace 

  1. Propojení přípravy popelů kalů ČOV termickou cestou s procesem bio-loužení – možnosti aditivace kalů pro zlepšení procesu 

  1. Přehled existujících provozů využívajících popely kalů ČOV jako zdroj fosforu pro recyklaci 

  1. Zhodnocení rešeršně získaných poznatků. 

Zajímavosti:


obr_tag_mp2

Udržitelné procesy (energie, odpady)


Udržitelné výrobní procesy

TÉMATICKÝ OKRUH


Uhlíková stopa podniků

Zdroj: https://sigmaearth.com/wp-content/uploads/2022/04/ESG-Environmental-Social-and-Governance.png

Vedoucí práce: doc. Ing. Martin Pavlas, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Uhlíková stopa podniků představuje klíčový ukazatel environmentální udržitelnosti organizací. Měření a reportování emisí skleníkových plynů se stává nezbytnou součástí firemního nefinančního reportingu, zejména s ohledem na rostoucí regulatorní požadavky, jako je ESG reporting. Téma zahrnuje metody výpočtu uhlíkové stopy, využití specializovaných softwarových nástrojů a aplikaci těchto postupů na konkrétní podnik.

Význam řešené problematiky

Vzhledem k sílícím tlakům na snižování emisí a dosažení klimatických cílů EU se podniky musí aktivně zapojit do monitorování a řízení své uhlíkové stopy. Přesný výpočet emisí pomáhá firmám identifikovat hlavní zdroje znečištění, navrhnout efektivní opatření ke snížení emisí a zároveň zlepšit svou reputaci u investorů, zákazníků a dalších stakeholderů.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Seznámení se s problematikou nefinančního reportingu (ESG reporting) a postupy výpočtu uhlíkové stopy organizace
  • Seznámení se s nástroji (softwary) pro výpočet uhlíkové stopy organizace
  • Sběr a zpracován dat z konkrétní organizace za účelem výpočtu uhlíkové stopy

Zajímavosti:

Výpočet uhlíkové stopy není pouze legislativní povinností, ale i strategickým nástrojem pro zvýšení konkurenceschopnosti firem. Implementace opatření na snížení emisí často vede ke snížení provozních nákladů, vyšší energetické efektivitě a inovacím v oblasti udržitelného podnikání. Navíc rostoucí počet firem si stanovuje cíle uhlíkové neutrality, čímž se téma stává stále aktuálnějším a strategicky důležitým.

Udržitelné jednotkové operace

Vedoucí práce: doc. Ing. Martin Pavlas, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Téma práce se zaměřuje na udržitelnost výrobních procesů s důrazem na jednotkové operace, především v oblasti třískového obrábění a aditivních technologií (3D tisku). Cílem je analyzovat současnou úroveň těchto technologií z hlediska produkce odpadu, energetické náročnosti a možnosti jejich optimalizace. Práce se rovněž zaměří na legislativní rámec nakládání s odpady a na specifika nebezpečných odpadů vznikajících při třískovém obrábění.

Význam řešené problematiky

S rostoucími požadavky na udržitelnost výroby a minimalizaci ekologických dopadů je nezbytné hledat efektivní výrobní technologie s nižší produkcí odpadu a nižší spotřebou energie. Konvenční metody třískového obrábění jsou energeticky náročné a generují značné množství odpadu, včetně nebezpečných složek. Naopak aditivní technologie, jako je 3D tisk, mohou nabídnout efektivnější alternativy, ale mají svá omezení. Srovnání těchto technologií z pohledu udržitelnosti pomůže identifikovat klíčové faktory pro budoucí vývoj v oblasti průmyslové výroby.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Seznámení se s legislativou týkající se nakládání s odpady, jejich evidenci
  • Problematika vzniku nebezpečných odpadů při třískovém obrábění odpadů
  • Rešerše publikovaných prací a informací o energetické náročnosti a produkci odpadů (včetně nebezpečných) při konvenčních metodách třískového obrábění  
  • Zhodnocení současné úrovně aditivních technologií (3D tisk), limity a příklady jejich použití
  • Rešerše publikovaných prací a informací o energetické náročnosti aditivních technologií (3D tisk)
  • Srovnání technologií z pohledu udržitelnosti

Zajímavosti:

Téma propojuje technologický pokrok s ekologickými aspekty, což jej činí atraktivním jak pro průmysl, tak pro vědeckou komunitu. Aditivní výroba slibuje revoluční změny v přístupu k výrobě, ale je otázkou, zda skutečně přináší nižší ekologickou stopu. Práce nabídne zajímavé srovnání těchto technologií a může přispět k dalšímu výzkumu udržitelných výrobních postupů.

Práce je svým charakterem rešeršní povahy. Téma lze také aplikovat na konkrétní podnik.

Uplatnění principu ekodesignu – dobře navržené výrobky

Zdroj: https://root-sustainability.com/blogs/ecodesign-explained/

Vedoucí práce: doc. Ing. Martin Pavlas, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Ekodesign je klíčovým prvkem udržitelného průmyslu, jehož cílem je minimalizovat negativní dopady výrobků na životní prostředí během celého jejich životního cyklu. Tento přístup zahrnuje volbu vhodných materiálů, optimalizaci výrobních procesů, efektivní využití zdrojů a návrh výrobků s ohledem na jejich snadnou recyklaci nebo opětovné použití. Práce se zaměří na rešerši v oblasti implementace principů ekodesignu v kontextu oběhového hospodářství a přístupů 9R (Refuse, Rethink, Reduce, Reuse, Repair, Refurbish, Remanufacture, Repurpose, Recycle), s důrazem na hodnocení uhlíkové stopy a recyklovatelnosti běžně používaných materiálů.

Význam řešené problematiky

S rostoucím důrazem na udržitelnost a snižování environmentálních dopadů výroby i spotřeby se ekodesign stává nepostradatelným nástrojem v průmyslu. Implementace ekologických principů do vývoje a výroby produktů přispívá k redukci emisí skleníkových plynů, omezení produkce odpadu a efektivnějšímu využívání surovin. Uplatnění metodiky LCA (Life Cycle Assessment) umožňuje objektivní posouzení environmentálních dopadů různých materiálů a výrobků, což vede k informovaným rozhodnutím při jejich návrhu a výrobě.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Seznámení se s konceptem oběhového hospodářství a přístupy 9R.
  • Rešerše a zhodnocení (na základě přístupu LCA) uhlíkové stopy, recyklovatelnosti a dostupnosti různých materiálu, které se běžně v průmyslu používají
  • Problematika eko-designu výrobků – návrh pro dobrou recyklovatelnost
  • Popis vybraných příkladů udržitelně navržených výrobků.

Zajímavosti:

Mnoho firem dnes úspěšně aplikuje principy ekodesignu a přináší inovativní řešení, která nejen snižují negativní dopady na životní prostředí, ale zároveň mohou vést k finančním úsporám a vyšší konkurenceschopnosti. Příkladem mohou být dobře recyklovatelné obaly, snadno rozebíratelný nábytek nebo sportovní obuv vyrobená z recyklovaných plastů. Studium těchto příkladů poskytuje inspiraci pro nové přístupy k návrhu výrobků, které jsou nejen funkční a esteticky přitažlivé, ale také šetrné k planetě.

Emisní stopa z dopravy zboží a materiálu

Vedoucí práce: Ing. David Poul

Charakteristika tématu:

Emisní stopa z dopravy zboží a materiálů je významným faktorem v oblasti environmentálního dopadu. Tato stopa zahrnuje především produkované emise z výfukových plynů, ale také hluk, otěry pneumatik a podobně. Cílem práce je zanalyzovat jednotlivé oblasti, které se na produkci emisí podílejí, a navrhnout kritéria a jejich implementaci do reálného problému. Práce je vhodná pro studenty, kteří se chtějí dozvědět více o problematice EU taxonomie, která bude do budoucna ovlivňovat naše každodenní fungování.

Význam řešené problematiky

Doprava je součástí EU taxonomie pro udržitelné aktivity. EU taxonomie je klasifikační systém, který definuje kritéria pro ekonomické aktivity, jež jsou v souladu s cíli Evropské zelené dohody a přechodem na čistou energii do roku 2050. Doprava, jako významný zdroj emisí skleníkových plynů, je zahrnuta v této taxonomii, aby se podpořily investice do udržitelných dopravních řešení a snížení emisí. Z toho důvodu bude do budoucna čím dál důležitější zabývat se touto oblastí a navrhnout řešení, která povedou ke snížení emisní stopy.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Úvod a legislativní vymezení problematiky.
  • Rešerše oblastí ovlivňující emisní stopu
  • Návrh faktorů snižování emisní stopy a nastavení kritérií pro jejich implementaci

Zajímavosti:

EU taxonomie, nefinanční reporting a podobná témata do budoucna podpoří důraz firem na zvyšování svojí efektivity nejenom z pohledu uhlíkové stopy. Na přístupu firem k této problematice bude například také záviset schopnost firem získat peníze na svoje nové projekty.


Udržitelné nakládání s odpady

TÉMATICKÝ OKRUH


Průmyslové odpady a nakládání s nimi

Zdroj: https://archiv.hn.cz/c1-66581170-odpady-jsou-zajimavou-podnikatelskou-prilezitosti

Vedoucí práce: doc. Ing. Martin Pavlas, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Průmyslové odpady představují významnou součást celkového odpadového hospodářství. Jejich správné třídění, zpracování a využití hraje klíčovou roli v ochraně životního prostředí a efektivním využívání přírodních zdrojů. Práce se zaměří na legislativní rámec, klasifikaci průmyslových odpadů, systémy jejich sběru a analýzu současného stavu v České republice. Důležitým aspektem bude i identifikace možností minimalizace odpadů a jejich maximálního využití v souladu s principy cirkulární ekonomiky.

Význam řešené problematiky

Efektivní nakládání s průmyslovými odpady je zásadní nejen z environmentálního hlediska, ale i z ekonomického a legislativního pohledu. Správné řízení odpadového hospodářství v podnicích může vést ke snížení nákladů, omezení negativních dopadů na životní prostředí a splnění přísných legislativních požadavků. Kromě toho je klíčové hledat cesty pro využití vedlejších produktů a omezení vzniku odpadů v průmyslové výrobě.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Seznámení se s legislativou odpadového hospodářství
  • Specifikace druhů průmyslových odpadů
  • Systémy soustřeďování odpadů v průmyslových podnicích
  • Analýza dat o produkci a nakládání s průmyslovými odpady v ČR
  • Problematika vedlejších produktů.
  • Návrh opatření pro předcházení vzniku odpadů a jejich maximálnímu využití  

Zajímavosti:

Moderní trendy v nakládání s průmyslovými odpady zahrnují inovativní technologie, jako je chemická recyklace plastů, energetické využití odpadů nebo využití vedlejších produktů v dalších průmyslových odvětvích (tzv. průmyslová symbióza). Tyto přístupy podporují udržitelnost a přechod k oběhovému hospodářství.


Možnosti recyklace nových typů elektroodpadu

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kropáč, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce se zaměřuje na popis současného a očekávaného stavu v produkci elektroodpadu s důrazem na baterie a akumulátory a odpadní fotovoltaické panely. Součástí práce je analýza současných českých zpracovatelských provozů a odhad potřebných zpracovatelských kapacit pro budoucí efektivní recyklaci nových typů elektroodpadu.

Význam řešené problematiky:

Aktuálně probíhají významné změny v produkci elektroodpadu, spočívající např. v uvádění nových typů baterií a akumulátorů na trh. Dalším příkladem očekávaného nového odpadního toku jsou instalované fotovoltaické panely, které jsou nyní přibližně v polovině jejich životnosti. Nové typy odpadů představují výzvu pro české odpadové hospodářství. Pro odpovědné nakládání a recyklaci těchto nových odpadních proudů je potřeba odpovídající technologická infrastruktura a efektivní systémy sběru, svozu a evidence.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Rešerše a popis současného a očekávaného stavu v produkci elektroodpadu.
  • Identifikace nových typů elektroodpadu.
  • Analýza současných českých provozů pro recyklaci elektroodpadu.
  • Odhad potřebných zpracovatelských kapacit pro efektivní nakládání s novými druhy elektroodpadu.

Zajímavosti:

  • Během deseti až patnácti let končí životnost velké části fotovoltaických panelů instalovaných v ČR.
  • Nevhodné nakládání s odpadními bateriemi je častou příčinou havárií na zařízeních pro úpravu elektroodpadů.


Recyklace textilních materiálů

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kropáč, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce se proto zaměří na charakteristiku textilních odpadů a možných postupů pro využití tohoto materiálového toku. Součástí práce bude i vyhodnocení možností sledování složení textilních odpadů a vyhodnocení údajů o zastoupení textilních materiálů ve směsném komunálním odpadu.

Význam řešené problematiky:

Textilní odpad je v současnosti málo popsaný a nedostatečně sledovaný materiálový proud. Součástí aktuální legislativy jsou požadavky na sledování a odpovědné nakládání s odpadním textilem.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Popis současných postupů pro recyklaci textilu a podílu textilu v komunálním a průmyslovém odpadu.
  • Popis současného způsobu nakládání a evidence odpadního textilu.
  • Specifikace možných postupů pro efektivní recyklaci textilu v českém prostředí.

Zajímavosti:

  • Recyklaci znesnadňuje vícemateriálový charakter textilních materiálů – různé druhy materiálu jsou často použity už při výrobě jednotlivých vláken.
  • Textilní materiály je možné využít nejen materiálově (recyklace), ale i energeticky (produkce paliv z odpadů nebo kogenerační spalování s produkcí elektřiny a tepla).


Využití komunálního odpadu v české energetice

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kropáč, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce se bude zabývat analýzou potenciálních produkčních a zpracovatelských kapacit pro energetické využití českého komunálního odpadu. Součástí analýzy bude popis nároků pro uvažované způsoby využití odpadu. Popsána bude i souvislost s upřednostňovaným materiálovým využitím komunálního odpadu, konkrétně se stanovenými požadavky aktuálního Zákona o odpadech (541/2020 Sb.) a s technicko-ekonomickými možnostmi úpravy odpadu na druhotnou surovinu.

Význam řešené problematiky:

Komunální odpad představuje materiálový tok s energetickým potenciálem jak pro přímé energetické využití, tak pro produkci alternativních paliv nebo výhřevného plynu. Význam těchto možností se mění s rostoucí cenou a omezenou dostupností fosilních paliv.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Popis technologických možností pro energetické využití komunálního odpadu.
  • Odhad a popis nároků pro uvažované způsoby využití komunálního odpadu.
  • Výpočtový odhad energetických výstupů pro uvažované technologické postupy.
  • Diskuse výsledků práce v kontextu tzv. Hierarchie nakládání s odpady.

Zajímavosti:

V současnosti je v ČR běžné energetické využití zbytkového komunálního odpadu, v provozu jsou jednotky pro energetické využití v Brně, Praze, Liberci a Plzni.


Implementace principů cirkulární ekonomiky v odpadovém hospodářství institucí a firem

Vedoucí práce: Ing. Lenka Pálešová

Charakteristika tématu:

Tato práce se zaměřuje na aplikaci principů cirkulární ekonomiky v rámci firemního odpadového hospodářství. Cílem práce je analyzovat současný stav nakládání s odpady, identifikovat klíčové výzvy a navrhnout opatření ke zlepšení efektivity recyklace a opětovného využití materiálů. Student se obeznámí s platnou legislativou v oblasti cirkulární ekonomiky a odpadového hospodářství a provede případovou studii vybrané instituce nebo firmy. Součástí práce bude účast na sběru dat, např. šetřením v dané instituci nebo analýzou odpadů. Práce může být aplikovaná na výzkum v rámci konkrétní firmy. Výstupem práce budou konkrétní doporučení a návrhy pro optimalizaci nakládání s odpady v souladu s principy udržitelného rozvoje.

Význam řešené problematiky:

Aplikování pravidel dle cirkulární ekonomiky má potenciál přispět ke snížení množství odpadu, k lepšímu využívaní materiálů a k ochraně přírodních zdrojů. Implementace jejích principů může také vést ke snížení nákladů na likvidaci odpadů, zlepšení ekologické stopy organizací a zvýšení konkurenceschopnosti firem díky inovativním a udržitelným řešením.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Literární rešerše na téma cirkulární ekonomika a odpadové hospodářství, včetně aktuálně platné legislativy.
  • Analýza současného stavu, legislativy, případové studie a sběr dat (např. průzkum, analýza odpadů).
  • Možnost zaměření na konkrétní společnost.
  • Aplikace principů cirkulární ekonomiky v odpadovém hospodářství.
  • Návrh opatření pro optimalizaci nakládání s odpady.

Zajímavosti:

Každým dnem přibývají instituce a města, které ohlašují své ambiciózní plány ohledně oběhového hospodářství. Amsterdam vyvinul akční plán, ve kterém se připravuje na nevyhnutné změny, které musí město udělat proto, aby mohli instituce a firmy v Amsterdamu snáze implementovat oběhové hospodářství do svých struktur. Bude Česko jednoho dne patřit k nim?

Efektivní logistika nových odpadových proudů

Vedoucí práce: Ing. David Poul

Charakteristika tématu:

Téma práce se zaměřuje na analýzu svozu komunálního odpadu v České republice z pohledu náročnosti svozu jednotlivých odpadových proudů, které přibývají anebo se u nich výrazně mění produkované množství. Cílem práce je zanalyzovat změny v produkci jednotlivých odpadových toků a navrhnout případné změny současného systému svozu zohledňující jejich specifika.

Význam řešené problematiky:

V již stabilně svážených odpadních proudech jako je směsný komunální odpad či tříděné složky dochází ke změnám produkce. K nim se zároveň přidávají nové proudy odpadu jako je bioodpad či textil. Zvyšuje se tak nárok na efektivní svoz odpadu zahrnující kombinaci všech řešených odpadových toků.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Úvod a legislativní vymezení problematiky.
  • Analýza historické produkce a prognózy vývoje produkce odpadu.
  • Rešerše inovativních přístupů a technologií v procesu svozu odpadů.
  • Návrh změn a úprav zvyšující efektivitu svozu odpadu.

Zajímavosti:

Efektivní plánování využití svozových vozidel a svozových tras odpadu může snížit náklady a emise.


Udržitelná energetika

TÉMATICKÝ OKRUH


Obnovitelné zdroje a jejich uhlíková stopa

Vedoucí práce: Ing. Ondřej Putna, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Obnovitelné zdroje energie, jako jsou solární, větrné, vodní a biomasa, jsou často vnímány jako bezemisní alternativy k fosilním palivům. Nicméně jejich výroba, provoz a likvidace vyžadují materiálové a energetické vstupy, které mají svůj vlastní uhlíkový dopad. Tato práce se zaměřuje na analýzu uhlíkové stopy vybraných obnovitelných zdrojů energie v podmínkách České republiky. Využita bude metodika analýzy životního cyklu (LCA), která umožňuje komplexní posouzení environmentálních dopadů od těžby surovin přes výrobu a provoz až po likvidaci zařízení.

Význam řešené problematiky

Přechod k obnovitelným zdrojům energie je klíčovou součástí strategie dekarbonizace a snižování emisí skleníkových plynů. Přestože jsou tyto zdroje obecně šetrnější k životnímu prostředí než fosilní paliva, jejich reálný dopad závisí na celém životním cyklu a místních podmínkách, jako je energetický mix používaný k jejich výrobě či efektivita provozu. Výsledky této práce mohou přispět k lepšímu pochopení skutečných emisních dopadů obnovitelných zdrojů a pomoci při plánování udržitelných energetických strategií v ČR.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Identifikovat hlavní faktory ovlivňující uhlíkovou stopu obnovitelných zdrojů energie v různých fázích jejich životního cyklu.
  • Prozkoumat a aplikovat metody analýzy životního cyklu (LCA) na vybrané obnovitelné zdroje energie.
  • Shromáždit a analyzovat provozní data relevantní pro výpočet emisí spojených s výrobou a provozem těchto zdrojů.
  • Porovnat uhlíkovou stopu obnovitelných zdrojů s fosilními palivy a vyhodnotit jejich přínos k dekarbonizaci energetiky.
  • Interpretovat výsledky v kontextu dekarbonizačních strategií.

Zajímavosti:

  • Fotovoltaické panely mají během provozu téměř nulové emise, avšak jejich výroba, zejména těžba křemíku a dalších prvků, může být energeticky náročná.
  • Větrné elektrárny mají relativně nízkou uhlíkovou stopu na jednotku vyrobené energie, ale výroba turbín a jejich recyklace může představovat environmentální výzvy.
  • Biomasové elektrárny jsou často považovány za uhlíkově neutrální, avšak při nevhodném hospodaření mohou produkovat významné emise.
  • Vodní elektrárny mohou mít nízkou uhlíkovou stopu, ale jejich výstavba často zahrnuje vysoké materiálové náklady a zásah do ekosystémů.
  • Z hlediska celého životního cyklu může být uhlíková stopa některých obnovitelných zdrojů nižší než u fosilních paliv, avšak ne vždy je rozdíl tak výrazný, jak by se mohlo zdát.

Zpracování a analýza provozních dat z teplárenských provozů

Vedoucí práce: Ing. Ondřej Putna, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Teplárenské provozy jsou složité technologické soustavy zahrnující kotle, turbíny, kogenerační jednotky a další zařízení, jejichž provoz závisí na řadě proměnných. Efektivní řízení těchto systémů vyžaduje detailní analýzu provozních dat a jejich využití při tvorbě optimalizačních modelů. Tato práce se zaměřuje na zpracování historických provozních dat z tepláren a jejich využití pro existující optimalizační matematické modely, které mají dostatečně přesně reprezentovat chování jednotlivých technologických celků. Důležitým aspektem bude nalezení optimální míry zjednodušení modelu tak, aby zůstal výpočetně efektivní, ale zároveň poskytoval realistické výsledky.

Význam řešené problematiky

Optimalizace provozu teplárenských soustav je klíčová pro zvyšování účinnosti výroby tepla a elektřiny, snižování provozních nákladů a minimalizaci environmentálních dopadů. Využití reálných provozních dat a jejich systematická analýza umožní vytvoření spolehlivých modelů, které mohou pomoci při řízení tepláren a plánování jejich provozu.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Zpracovat a analyzovat historická provozní data z teplárenských provozů.
  • Navrhnout zjednodušené matematické modely pro vybrané technologické celky (kotle, turbíny, kogenerační jednotky).
  • Stanovit optimální úroveň zjednodušení dílčích modelů, která zajistí dostatečnou přesnost při minimalizaci výpočetní náročnosti.
  • Porovnat výsledky modelových výpočtů s reálnými provozními daty, aby bylo možné vyhodnotit spolehlivost navržených modelů.

Zajímavosti:

Lineární modely, přestože jsou zjednodušené, mohou být při správné kalibraci překvapivě přesné a umožňují rychlé simulace provozu tepláren.

Energetické využití biomasy – uhlíková neutralita a další dopady

Vedoucí práce: Ing. Ondřej Putna, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Biomasa je často považována za obnovitelný a uhlíkově neutrální zdroj energie, protože během svého růstu absorbuje oxid uhličitý (CO₂), který se při jejím spalování uvolňuje zpět do atmosféry. Uhlíková neutralita biomasy však závisí na mnoha faktorech, včetně způsobu pěstování, dopravy a konečného využití. Tato práce má být zaměřena na hodnocení skutečné uhlíkové bilance biomasy určené pro energetické využití (např. kukuřice, rychle rostoucí dřeviny) a širších environmentálních dopadů souvisejících s jejím životním cyklem. K analýze budou využity metody hodnocení životního cyklu (LCA), které umožní komplexní posouzení nejen emisí skleníkových plynů, ale i dalších vlivů na životní prostředí.

Význam řešené problematiky

Využití biomasy jako paliva je klíčovou součástí dekarbonizačních strategií, avšak její skutečný přínos k ochraně klimatu je často diskutovaným tématem. Ne všechny druhy biomasy jsou ve svém celkovém dopadu environmentálně výhodné – faktory jako intenzivní zemědělství, změna využití půdy nebo vysoké nároky na vodu mohou její ekologickou udržitelnost snižovat. Přesné vyhodnocení uhlíkové bilance biomasy a dalších environmentálních dopadů umožní objektivní zhodnocení její role v energetice a pomůže při tvorbě udržitelných strategií využívání biomasy v České republice.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Posoudit uhlíkovou neutralitu biomasy pomocí v podmínkách České republiky.
  • Vyčíslit uhlíkovou bilanci biomasy s ohledem na celý dodavatelský řetězec – od pěstování přes sklizeň, dopravu až po spalování.
  • Hodnotit další environmentální dopady biomasy, jako je vliv na biodiverzitu, změna využití půdy, spotřeba vody a další relevantní kategorie dopadu.
  • Porovnat uhlíkovou stopu biomasy s emisní stopou fosilních paliv, aby bylo možné objektivně zhodnotit její přínos k dekarbonizaci energetiky.
  • Navrhnout opatření a doporučení pro efektivní a udržitelné využívání biomasy jako zdroje energie.

Zajímavosti:

  • Při spalování biomasy se uvolňuje podobné množství CO₂ jako při spalování uhlí, ale klíčovým rozdílem je, že rostliny během růstu tento uhlík absorbují – otázkou zůstává, jak rychle a efektivně.
  • Ne všechny druhy biomasy jsou stejně výhodné – intenzivní pěstování energetických plodin může vést k erozi půdy a zvýšené spotřebě vody.
  • Rychle rostoucí dřeviny, jako je topol nebo vrba, mohou být šetrnější alternativou ke klasickým energetickým plodinám díky jejich nižším nárokům na půdu a chemické vstupy.
  • Moderní technologie mohou zvýšit efektivitu využití biomasy, například zplyňování nebo kombinovaná výroba tepla a elektřiny (kogenerace), která maximalizuje využití energie obsažené v biomase.
  • Přestože biomasa bývá označována jako uhlíkově neutrální, její skutečná uhlíková stopa závisí na konkrétním způsobu pěstování a logistice celého procesu – ne vždy je tedy výhodnější než fosilní paliva.

Podzemní akumulace tepla pomocí vrtů podmínkách ČR

Vedoucí práce: Ing. Ondřej Putna, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Sezónní akumulace tepelné energie může v budoucnu představovat perspektivní technologii pro efektivní využívání obnovitelných zdrojů tepla v teplárenských soustavách. Umožňuje ukládat přebytečnou tepelnou energii z letního období a využívat ji v zimě, kdy je poptávka po teple nejvyšší. Jednou z možných forem dlouhodobé akumulace je ukládání tepla do horninových masivů (BTES). Cílem této práce je analyzovat různé typy těchto zásobníků v podmínkách České republiky, především z hlediska kapacity akumulace, dosažitelných teplot, tepelných ztrát a ekonomických faktorů.

Význam řešené problematiky

Sezónní akumulace energie je zásadním krokem ke zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu a snižování emisí skleníkových plynů. Tepelné zásobníky umožňují efektivní využití solární termální energie, odpadního tepla z průmyslu nebo tepla z biomasy, čímž přispívají ke stabilizaci dodávek tepla bez závislosti na fosilních palivech. V českých podmínkách, kde má teplárenství stále významný podíl na zásobování teplem, může integrace sezónní akumulace do systémů centrálního zásobování teplem (CZT) přinést významné ekonomické i ekologické výhody. S rostoucí potřebou dekarbonizace teplárenství a využívání přebytkové elektřiny z obnovitelných zdrojů k výrobě tepla (Power-to-Heat) roste důležitost těchto technologií i v dlouhodobém měřítku.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Analyzovat různé typy podzemních zásobníků tepla a jejich technologické parametry
  • Vyhodnotit kapacitu akumulace a dosažitelné teploty pro různé technologie sezónní akumulace.
  • Posoudit velikost tepelných ztrát u jednotlivých typů zásobníků a jejich vliv na účinnost systému.
  • Zanalyzovat ekonomickou stránku technologií, včetně investičních a provozních nákladů, návratnosti investic a možnosti finanční podpory.

Zajímavosti:

  • Podzemní zásobníky tepla mohou uchovávat energii s účinností přesahující 80 % po dobu několika měsíců.
  • Největší sezónní tepelné zásobníky v Evropě se nacházejí v Dánsku a využívají solární tepelné kolektory jako hlavní zdroj energie.
  • Technologie BTES využívá vrtané tepelné studny, které ukládají teplo do horninového masivu, a může být kombinována s geotermální energií.

obr_tag_zj2

Navrhování a simulace procesů a jejich zařízení


Navrhování procesů nebo jejich zařízení

TÉMATICKÝ OKRUH


Posuzování energetické náročnosti průmyslových procesů a jejich zařízení

Zdroj: www.man-es.com

Vedoucí práceprof. Ing. Zdeněk Jegla, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Student se formou zpracování vybrané úlohy prakticky seznámí s problematikou zvoleného procesního, resp. energetického systému anebo vybraného dílčího zařízení či jeho významné části. Práci tak lze zaměřit individuálně podle vlastní preference a volby studenta na některou z aktuálně nabízených úloh, jež jsou uvedeny níže v odstavci „Cíle, kterých má být dosaženo“.

Význam řešené problematiky:

Seznámení se s konkrétními činnostmi aktuální průmyslové praxe z oblasti efektivního nakládání s energií otvírá studentovi široké možnosti nejen pro navazující studium, ale i pro běžné profesní uplatnění v širokém spektru inženýrských organizací (např. projekčních, výrobních, dodavatelských aj.) působících v procesním a energetickém průmyslu.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Téma 1: Koncepční přístup k zahrnování energie z obnovitelných zdrojů do výrobních podniků.
  • Téma 2: Vyhodnocení funkce experimentálního chladiče spalin.
  • Téma 3: Hodnocení využití tepelné energie v provozovaném průmyslovém procesu. (Poznámka: Pro potřeby hodnocení jsou na výběr k dispozici různé procesy: např. environmentální proces „waste gas-to-energy“, výrobní proces slévárny, konkrétní potravinářský výrobní proces, petrochemický proces aj.).
  • Téma 4: Vliv velikosti přípojných hrdel na fungování (nebo na návrh) trubkového výměníku tepla.
  • Téma 5: Zpracování webové aplikace pro koncepční energetickou rekonstrukci WGtE procesů.
  • Téma 6: Posuzování uspořádání vybraného výrobního procesu z hlediska bezpečnosti provozu.
  • Téma 7: Specifické systémy využívání energie z obnovitelných zdrojů v Africe (stát Togo).

Zajímavosti:

Celkem lze na téma přijmout až 10 studentů, přičemž každý student může řešit své individuální zadání (tj. úlohu) o příslušné složitosti (tj. na úrovni bakalářské nebo diplomové práce) vybrané z odstavce „Cíle, kterých má být dosaženo“. Na každé z uvedených individuálních zadání lze také později plynule navázat řešením vyššího stupně závěrečné práce (např. bakalářské→diplomové, diplomové→doktorské apod.). Také lze přijmout a vést studenta s jeho vlastním přineseným zadáním této tematické oblasti.


Zjednodušený výpočet výměníků tepla pomocí MS Excel

Vedoucí práce: Ing. Bohuslav Kilkovský, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Jedná se o zadání vhodné pro ty, kteří by se chtěli věnovat výpočtům zařízení na výměnu tepla a rádi pracují v tabulkovém procesoru. Úkolem je vytvořit zjednodušený návrh základních typů výměníků tepla v tabulkovém procesoru MS Excel bez výpočtu součinitelů přestupu tepla, který je pro každý výpočet jedinečný a důležitý. Součinitelé přestupu tepla budou vybírány pouze z doporučených tabulkových hodnot. Jedná se o první stupeň výpočtů výměníků tepla, který je vhodný pro prvotní rozvahu, zda je vhodné přejít k detailnímu návrhu. Takovýto postup může ušetřit čas.

Význam řešené problematiky:

Výpočty výměníků tepla jsou časově náročné a je vhodné před detailním výpočtem zjistit, jestli je daný typ výměníku pro danou aplikaci vůbec vhodný. Tím může projektant ušetřit spoustu času. Výměník může vyjít například neúměrné velký.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Seznámit se s “rychlou“ (zjednodušenou) metodou výpočtů výměníků tepla.
  • V tabulkovém procesoru MS Excel vytvořit zjednodušené výpočty základních typů výměníků tepla.
  • Aplikovat výpočty na ukázkových příkladech.

Zajímavosti

Jedná se sice o zjednodušené výpočty, ale i ty mají své místo. Dokáží nám velmi rychle a snadno říci předpokládanou velikost výměníku tepla a určit tak jeho přibližnou cenu. Je to zejména v situacích, kdy řešíme daný typ výměníku pro danou aplikaci častokrát. V takovém případě už víme, jakých hodnot součinitel přestupu tepla dosahuje a můžeme ho snadno a kvalifikovaně odhadnout. Pokud vás tato aktuální průmyslová problematika oslovuje, kontaktujte vedoucího práce pro individuální výběr svého tématu.


Výpočet pádové rychlosti částice

Vedoucí práce: Ing. Bohuslav Kilkovský, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Student se formou zpracování daného tématu seznámí s problematikou výpočtu pádové rychlosti částic. Ta je důležitým parametrem při návrhu např. usazovací nádoby, hydraulického třídění nebo hydraulického rozdružování. Základním řešením je výpočet pádové rychlosti osamocené kulové částice v neomezeném prostředí. Toto je však pouze teoretický příklad, se kterým se v průmyslové praxi v podstatě nesetkáme. Usazování reálné částice je ovlivněno řadou elementů, mezi které patří zejména tvar částic, jejich počet (koncentrace) a velikost nádoby, ve které k usazování dochází. Úkolem práce bude takovýto výpočet popsat. Bude čistě na studentovi, jaké možnosti bude uvažovat. Musí být však řešitelné.

Význam řešené problematiky:

Na pádovou rychlost má vliv velikost nádoby, ve které dochází k usazování, hodnota koncentrace a samozřejmě tvar usazované částice. Hodnota pádové rychlosti je důležitá pro návrh usazovacích nádrží, zjištění doby usazování a také pro návrh hydraulického třídění a rozdružování. Je tedy nutné umět tuto rychlost dostatečně přesně vypočítat.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Provést rešerši výpočtových vztahů.
  • Definovat možné vlivy na velikost pádové rychlosti.
  • Provést srovnání výpočtových vztahů.
  • Sestavit metodiku výpočtu pádové rychlosti.
  • Aplikovat získané poznatky.

Zajímavosti

Dříve se pro výpočty pádové rychlosti používaly zjednodušené rovnice a postupy výpočtů přes různá kritéria. S rozvojem počítačů a vhodných softwarů (Excel, programovací jazyky) je však možné použít komplexnější vztahy. Výpočty tak mohou být přesnější a dokonce i jednodušší.


Snižování energetické náročnosti procesů

Vedoucí prácedoc. Ing. Vojtěch Turek, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Jednou z možností, jak v průmyslovém procesu uspořit významné množství energie, je užití vhodného systému výměny tepla. Namísto ohřevu a chlazení procesních proudů pomocí externích zdrojů je tedy pomocí zmíněného systému teplo z horkých proudů, které potřebujeme ochladit, předáváno chladným proudům, které je naopak nutné ohřát. Návrh systému výměny tepla (tedy zjištění, jak horké a chladné proudy vhodně „propojit“) je v dnešní době v naprosté většině případů prováděn pomocí specializovaných softwarů. Může přitom jít jak o komerčně dostupné softwarové balíky, tak o jednoúčelové softwary vyvíjené na míru konkrétním procesům či zařízením.

Význam řešené problematiky:

Snižování energetické náročnosti procesů úzce souvisí se dvěma důležitými environmentálními faktory: klesající dostupností fosilních paliv a obecnou snahou omezovat spotřebu takových paliv s ohledem na nutnou minimalizaci produkce emisí skleníkových plynů a dalších znečišťujících látek. Zmíněná problematika se přitom týká nejen návrhu nových systémů a zařízení, ale také úprav stávajících celků či aparátů za účelem snížení provozních nákladů či dodržení zpřísňujících se emisních limitů.

Cíle, kterých má být dosaženo:

V rámci tématu si můžete dle svých preferencí zvolit ze tří možných zaměření, která jsou uvedena níže. Pokud vás některé z uvedených zaměření láká, kontaktujte vedoucího práce, který vám poskytne bližší informace a po diskusi s vámi upřesní náplň a cíle bakalářské práce.

  • Zaměření 1: Snížení energetické náročnosti procesu úpravou systému výměny tepla
  • Zaměření 2: Snížení chyby při výpočtu středního logaritmického teplotního rozdílu
  • Zaměření 3: Fyzikální vlastnosti vybraných pracovních látek

Zajímavosti:

Ekonomický přínos vhodně provedeného návrhu či úpravy systému výměny tepla může u větších průmyslových procesů snadno dosáhnout desetitisíců až statisíců USD ročně. V simulačních výpočtech je však nutné užívat vhodné vztahy pro fyzikální vlastnosti pracovních látek apod., jinak hrozí, že získané výsledky budou zatíženy nezanedbatelnou chybou.


Snižování emisí CO2 v cementárně

Vedoucí práceIng. Jiří Vondál, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Výroba cementu patří k energeticky náročným procesům, u kterých není možné se vyhnout vzniku CO2. Vzhledem k evropské vizi o bezemisních provozech bude potřeba nasadit nové technologie, které umožní snížení či případnou eliminaci vzniku CO2. Cílem práce bude provést rešerši mezi dostupnými metodami předcházení vzniku CO2 a v případě vzniku k jeho následnému odstraňování ze spalin a dalšímu přepracování, nebo ukládání. Studovány budou existující příklady ze světa a návrh možné implementace na cementárny v ČR.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Provést rešerši v oblasti předcházení vzniku CO2 při spalování
  • Provést rešerši na možnosti odstraňování CO2 ze spalin
  • Popsat možné způsoby dalšího nakládání se zachyceným CO2

Zajímavosti:

Cementárny jsou zodpovědné za cca 5 % světové produkce CO2. Zásadním sledovaným parametrem je energetická náročnost a množství vyprodukovaného CO2 na tunu vyrobeného cementu. Emise vznikající ze spalování biomasy se nepočítají do celkových emisí a není nutné je zohledňovat při nákupu emisních povolenek.


Softwarové modelování a simulace

TÉMATICKÝ OKRUH


Možnosti využití open source simulačního softwaru DWSIM

Vedoucí práce: Ing. Bohuslav Kilkovský, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Student se formou zpracování daného tématu seznámí s open source simulačním softwarem DWSIM. Úkolem práce je zjistit jeho stávající možnosti využití při běžné práci procesního inženýra. Simulační výpočty jsou obvyklý nástroj při návrhu procesních jednotek. K usnadnění práce se využívají simulační softwary. Placené simulační softwary jsou ovšem velmi drahé a mnoha projekčním kancelářím se jejich nákup nevyplatí. V současné době je však velmi dobrá alternativa ve formě open source simulačního softwaru DWSIM. Práce by tak měla sloužit při rozhodování, zda je možné tento software při běžné práci používat.

Význam řešené problematiky:

Při práci procesního inženýra se velmi často můžeme setkat s tím, že si projektant vytváří vlastní výpočty v tabulkovém procesoru Excel. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je cena za licenci profesionálního softwaru, zejména je řeč o simulačních softwarech. Takovýto postup může být velmi zdlouhavý, zejména pokud se jedná o větší procesní jednotku. V současnosti je však dostupná a velmi dobře použitelná alternativa ve formě open source simulačního softwaru DWSIM, pomocí kterého je možné tyto jednotky modelovat. Tento software je pravidelně několikrát ročně aktualizován a neustále jsou rozšiřovány i jeho možnosti. Není tak nutné vynakládat velké finanční částky na placený software nebo si vytvářet vlastní výpočty, které většinou nereflektují dostatečně změnu fyzikálních vlastností s tlakem a teplotou. 

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Seznámit se s možnostmi open source simulačního softwaru DWSIM.
  • Popsat ovládání softwaru DWSIM.základních typů výměníků tepla.
  • Ukázat použitelnost na základních úlohách procesního inženýrství.
  • Srovnat s možnostmi placeného simulačního softwaru.

Zajímavosti

Open source simulační software DWSIM je pravidelně několikrát ročně aktualizován a neustále jsou rozšiřovány jeho možnosti. V současné době umožňuje dokonce řešit i dynamické úlohy. Je ho rovněž možné rozšířit i o placené databáze vlastností látek, pokročilejší termodynamické modely a další moduly. Ovšem i v základní neplacené variantě je plně dostačující pro řadu úloh, se kterými se běžný procesní inženýr setkává.


Moderní metody modelování proudění tekutin

Vedoucí prácedoc. Ing. Vojtěch Turek, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Virtuální prototypování, tedy proces, při kterém jsou navrhované produkty modelovány a různě testovány pomocí virtuálních experimentů prováděných na počítačích, je dnes nedílnou součástí návrhového procesu. Oproti klasickému testování fyzických prototypů se tak totiž celý návrhový proces výrazně zrychlí a zlevní. Navíc jsme schopni získat mnohem komplexnější obraz toho, co se v daném aparátu děje. Jedním z klíčových nástrojů přitom zde je výpočtová dynamika tekutin (Computational Fluid Dynamics, CFD), pomocí které lze simulovat širokou škálu fyzikálních jevů – mimo jiné také proudění tekutin a přenos tepla.

Význam řešené problematiky:

Znalost skutečného charakteru proudění tekutin uvnitř zařízení (typicky těch průmyslových na výměnu tepla) je z pohledu spolehlivosti klíčová. Umožňuje totiž provozovateli předvídat případné nestandardní stavy – například deformace či jiné mechanické poškozování částí zařízení, usazování nečistot z procesních proudů na vnitřních površích a podobně. Toto platí jak při návrhu nových zařízení, kdy jsou potenciálně problematická provedení rovnou zavržena jako nevhodná, tak při analýzách již existujících aparátů, u kterých jsou zjišťovány příčiny provozních potíží a jsou prováděna odpovídající nápravná opatření tak, aby ke zmíněným potížím již nedocházelo.

Cíle, kterých má být dosaženo

V rámci tématu si můžete dle svých preferencí zvolit ze dvou možných zaměření, která jsou uvedena níže. Pokud vás některé z uvedených zaměření láká, kontaktujte vedoucího práce, který vám poskytne bližší informace a po diskusi s vámi upřesní náplň a cíle bakalářské práce.

  • Zaměření 1: Automatizovaná tvorba výpočetních sítí
  • Zaměření 2: Proudění tekutin v T-kusech

Zajímavosti:

Dobře známé vizualizace proudnic z CFD simulací aerodynamiky letadel či automobilů jsou jen špičkou ledovce, jelikož v dnešní době se simulační softwary založené na CFD využívají například i při návrhu kuchyňských spotřebičů.


Analýza proudění tekutin v procesních zařízeních pomocí virtuálního experimentu

Vedoucí práceIng. Tomáš Juřena, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Hlavní náplní práce budou simulace proudění tekutin jedním vybraným tvarovým prvkem v procesních zařízeních, jako jsou nízkoemisní hořák (prvkem je typicky clona na primárním spalovacím stupni, tryska hořáku), armatury a části potrubních tras (např. záklopka ventilu, obtoková větev). Simulace se budou provádět pomocí profesionálního software Ansys Fluent.

Význam řešené problematiky:

Inovace stávajících výrobků jsou jednou z hlavních cest pro udržení konkurenceschopnosti výrobců. Simulační výpočty proudění jsou nástrojem pro analýzu stávající konstrukce průmyslových zařízení a umožňují detailní posouzení nových řešení. Při analýze proudění tvarovými prvky se typicky jedná o určení ztrátových součinitelů a následnou optimalizaci prvku z hlediska tlakových ztrát.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Popis funkce tvarového prvku
  • Tvorba geometrie a výpočtové sítě pro simulaci proudění tvarovým prvkem
  • Simulace proudění pro různé provozní podmínky
  • Vyhodnocení simulací a interpretace výsledků z pohledu funkce a případné optimalizace prvku

Zajímavosti:

Zmíněné příklady tvarových prvků byly (a některé i nadále jsou) předmětem spolupráce s průmyslovou sférou (např. společnosti PBS, DAKO-CZ, IMI CCI). Výběr však není těmito prvky omezen. Finální zadání práce bude formulováno na základě výběru konkrétního tvarového prvku dle společné domluvy s vedoucím práce. Na téma lze dále navázat v rámci diplomové práce.


Modelování proudění tryskami nízkoemisního hořáku

Vedoucí práceIng. Tomáš Juřena, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Hlavní náplní práce bude analýza proudění plynného paliva tryskami sekundárního stupně nízkoemisního hořáku s využitím CFD modelování. Především půjde o srovnání konvenční trysky s tryskami se speciálními geometrickými úpravami jednak z hlediska účinnosti přeměny tlakové energie na kinetickou při proudění tryskami, tak i z hlediska chování proudění za výstupem z trysky. Simulace budou prováděny s použitím profesionálního software Ansys Fluent (předchozí znalost práce není podmínkou, vedoucí práce poskytne rychlokurz základů CFD modelování).

Význam řešené problematiky:

Tvar trysek, dimenzování, umístění, jejich počet jsou důležité parametry, které je třeba zohlednit při návrhu hořáku. Významně ovlivňují spalovací proces z hlediska mísení paliva s okysličovadlem, hrají důležitou roli při potlačování emisí škodlivých látek a v neposlední řadě mají vliv i na ekonomiku provozu hořáku.

Cíle, kterých má být dosaženo:

1) Rešeršní část – stručný úvod do problematiky s důrazem na vliv parametrů trysek na funkci hořáku.

2) Praktická část – tvorba CFD modelů trysek, provedení výpočtů a vyhodnocení včetně diskuse a závěrů

Zajímavosti:

Téma práce souvisí s dlouhodobě prováděným výzkumem nízkoemisních hořáků ve spolupráci s průmyslovou sférou. Pro bližší informace neváhejte kontaktovat vedoucího práce.


Výroba vodíku pro využití v energetice

Vedoucí práceIng. Jiří Vondál, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce je vhodná pro uchazeče, který se zajímá o nové trendy v alternativních zdrojích energie a zároveň má zájem se naučit využívat moderní výpočetní a simulační nástroje.

Význam řešené problematiky

Velcí producenti emisí jsou nuceni se poohlížet po nových způsobech, jak snížit emise CO2. Jedním ze způsobů je náhrada stávajících uhlíkových paliv za vodík. Takováto náhrada sebou však přináší celou řadu problémů a úskalí, které bude potřeba vyřešit. Cílem práce bude zmapovat dosavadní poznatky pro výrobu vodíku. Zaměření bude cílit především na propojení výroby a obnovitelných zdrojů energie a naplnění požadavků energeticky náročných procesů.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Provést rešerši v oblasti výroby vodíku
  • Určit a popsat potřebné kapacity pro dostatečnou výrobu vodíku pro oblast výroby cementu
  • Popsat úskalí a potenciál nasazení vodíku v průmyslových procesech

Zajímavosti:

Vodík (120 MJ/kg) má výrazně vyšší výhřevnost oproti metanu (50 MJ/kg) při vztažení na 1 kg, ale při vztažení na 1 m3 má vodík (10 MJ/m3) naopak výhřevnost výrazně nižší oproti metanu (34 MJ/m3).


Doprava tuhých alternativních paliv v cementárnách

Zdroj: https://shorturl.at/FLZ35

Vedoucí práceIng. Jiří Vondál, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Výroba cementu patří k energeticky náročným procesům. Vzhledem k současné legislativě a ke snižování použití neobnovitelných fosilních paliv je trendem využívat co nejvíce tuhých alternativních paliv. Tato paliva však mají svá specifika vzhledem k jejich skladování a dopravě ze zásobníku do hořáku. Důležité je nejen dopravované množství paliva, ale především jeho rovnoměrnost a dobrá škálovatelnost pro široký rozsah dopravovaného množství.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Provést rešerši v oblasti dopravy tuhých alternativních paliv
  • Popsat fyzikální chování částic v proudu vzduchu
  • Zhodnotit možnosti numerických simulací popisovat chování částic paliva v proudu vzduchu

Zajímavosti:

V současné době je v ČR využíváno v cementárnách jako zdroj energie až 80 % alternativních paliv, čímž se podařilo nahradit velké množství neobnovitelných fosilních paliv. Cementárny dále pracují na navýšení tohoto množství především z ekonomických důvodů.


Experimenty v procesním průmyslu

TÉMATICKÝ OKRUH


Aplikace 3D tisku v procesním inženýrství

Vedoucí práceIng. Dominika Babička Fialová, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce se zabývá využitím dílů vyrobených 3D tiskem v procesních zařízeních. Pozornost je upřena především na posouzení efektivního využití 3D tisku pro úpravu toku pracovních látek v zařízeních na výměnu tepla. Základní aktuálně nabízená témata, na něž může být práce zaměřena, jsou uvedena níže v odstavci „Cíle, kterých má být dosaženo“ a umožňují zpracovat jak rešeršní práci, tak i práci zaměřenou prakticky na modelování nebo experimenty s aditivně vyrobenými prototypy. Konkrétní zaměření a charakter práce lze tedy přizpůsobit podle vlastní preference studenta. Pokud máte zájem zpracovat práci z nabízené oblasti, kontaktujte vedoucí práce pro individuální výběr svého tématu. 

Význam řešené problematiky:

Díky optimálnímu tvaru distribučního systému uvnitř výměníků tepla lze zefektivnit jejich provoz, což se pojí nejen se snížením spotřeby primárních zdrojů, ale i s využitím odpadních proudů a rekuperací odpadního tepla. Nové výrobní technologie rozšiřují oblasti aplikace výměníků tepla díky možnému přizpůsobení geometrie na míru dostupnému prostoru a podmínkám. Zároveň je zde řada otázek, které je nezbytné vyřešit pro skutečně efektivní přenos tepla a úsporný provoz zařízení. Klíčové pro posouzení nového výměníku tepla jsou pak v neposlední řadě i dopady jeho provozování na životní prostředí. 

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Téma 1: Efektivní metody úpravy toku v procesních a energetických zařízeních 
  • Téma 2: Vliv tvaru hlavní komory na funkci distributoru v procesních a energetických zařízeních 
  • Téma 3: Posouzení funkčnosti aditivně vyrobeného distribučního systému 
  • Téma 4: Srovnání různých přístupů CFD modelování proudění v distribučních systémech 
  • Téma 5: Experimentální ověření predikce tlakových ztrát v distribučním systému 
  • Téma 6: 3D struktury a jejich vlastnosti z hlediska proudění a přenosu tepla 

Zajímavosti:

V rámci studia a tvorby závěrečné práce se můžete zapojit do vývoje tvarových prvků pro úpravu toku pracovních látek v zařízeních na výměnu tepla.  

Každé z témat je vhodné pro bakalářskou práci, později lze navázat také rozšířením úlohy v rámci diplomové práce.  

Činnosti spojené s návrhem zařízení pro efektivní nakládání s tepelnou energií lze využít nejen v navazujícím studiu, ale i v samotném profesním uplatnění v oblasti procesního a energetického průmyslu. 


Termické solární kolektory pro procesní průmysl

Vedoucí práceIng. Dominika Babička Fialová, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce se zabývá zefektivněním trubkových solárních kolektorů, které mohou sloužit k ohřevu vody či vzduchu. Následně lze ohřátou pracovní látku využít v řadě aplikací nejen procesního průmyslu (od podpory vytápění teplou vodou po sušení zemědělských produktů), ale i v „domácích podmínkách“. Pozornost je upřena především na posouzení různých prvků pro úpravu toku pracovních látek v zařízeních na výměnu tepla. Základní aktuálně nabízená témata, na něž může být práce zaměřena, jsou uvedena níže v odstavci „Cíle, kterých má být dosaženo“ a umožňují zpracovat rešeršní práci i práci zaměřenou prakticky na modelování nebo experimenty v laboratořích ÚPI. Konkrétní zaměření a charakter práce lze tedy přizpůsobit podle vlastní preference studenta. Pokud máte zájem zpracovat práci z nabízené oblasti, kontaktujte vedoucí práce pro individuální výběr svého tématu.  

Význam řešené problematiky:

Neustálý tlak na snižování energetické spotřeby zvyšuje nároky na úspornost a efektivitu zařízení ve všech odvětvích průmyslu. S tímto se pojí také snaha o vyšší a lepší využití obnovitelných zdrojů energie. Díky optimálnímu tvaru distribučního systému uvnitř termických solárních kolektorů lze zefektivnit jejich funkci, lépe využít obnovitelné zdroje energie či snížit provozní náklady spojené s nezbytnými čerpadly a ventilátory. V konečném důsledku tak lze skrze malé změny významně snížit dopady na životní prostředí u celého provozu. 

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Téma 1: Metody úpravy toku v termických solárních kolektorech a jejich dopad na přenos tepla
  • Téma 2: Vliv tvaru hlavní komory na přenos tepla a proudění v termických solárních kolektorech
  • Téma 3: Optimalizace provedení vestavby do distribučního systému
  • Téma 4: Návrh termického solárního kolektoru pro sušení zemědělských produktů

Zajímavosti:

V rámci studia a přípravy závěrečné práce se můžete zapojit do vývoje tvarových prvků pro úpravu toku pracovních látek v zařízeních na výměnu tepla.  

Každé z témat je vhodné jak pro bakalářskou práci, tak i pro diplomové práce.  

Činnosti spojené s návrhem zařízení pro efektivní nakládání s tepelnou energií lze využít nejen v navazujícím studiu, ale i v samotném profesním uplatnění v oblasti procesního a energetického průmyslu.  


Termická sanitace osiv zemědělských plodin

Vedoucí práceIng. Tomáš Juřena, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Téma práce souvisí s hledáním optimálních podmínek tzv. termického ošetření semínek osiv, při němž dochází k účinné likvidaci patogenů na jejich povrchu (jako např. plísně) a zároveň není významně narušena klíčivost (tedy osivo je po ošetření schopno vyklíčit). Téma lze zaměřit jak výpočtově, tak experimentálně (viz „Cíle, kterých má být dosaženo“).

Význam řešené problematiky:

V duchu ekologického zemědělství se jeví ošetření osiv fyzikálními procesy jako perspektivní alternativa k současně hojně používanému chemickému moření. Existuje rozumný předpoklad, že zařízení fungující na principu termického zpracování podpoří diverzitu pěstovaných plodin. I v konvenčním zemědělství je totiž zaznamenán nedostatek účinných chemických látek pro sanitaci. V osevních postupech tak jsou málo zastoupeny plodiny s nižším výnosem, s vyšší náchylností k houbovým chorobám a ty, u nichž dobrá sklizeň výrazně závisí na průběhu počasí. Sanitace fyzikálními procesy by tak mohla umožnit zvýšení podílu zastoupení plodin, jako jsou např. luskoviny. Při návrhu zařízení pro termickou sanitaci se uplatňují jak experimentální metody, tak počítačové simulace.

Cíle, kterých má být dosaženo:

Dle preferencí lze vybrat jedno z následujících zaměření. Pro bližší informace neváhejte kontaktovat vedoucího práce.

Zaměření 1) Modelování ohřevu a chladnutí semínek zemědělských osiv při termické sanitaci

Zaměření 2) Analýza termické sanitace metodami plánovaného experimentu

Zajímavosti:

Téma práce souvisí s aktuálně řešeným projektem aplikovaného výzkumu ve spolupráci s Výzkumným ústavem pícnařským (VÚPT, Troubsko) a předním českým producentem osiv Seed Service (Vysoké Mýto).


Technologie míchání pro farmaceutický průmysl

Zdroj: https://shorturl.at/adgAL

Vedoucí práceIng. Jiří Vondál, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Práce je vhodná pro uchazeče, který se zajímá o nové trendy a pokročilé technologie pro míchání sypkých hmot, což má široké využití například pro farmaceutický průmysl.

Význam řešené problematiky

Míchací procesy jsou zásadním prvkem při výrobě celé řady výrobků od léčiv ve farmacii, přes chemickou výrobu až po výrobu stavebních hmot. Často mají zásadní vliv na kvalitu výsledného produktu a energetickou spotřeb výroby. Zároveň se jedná o časově náročný proces, který zásadně prodlužuje proces výroby.

Cíle, kterých má být dosaženo:

  • Provést rešerši v oblasti hodnocení míchacích procesů
  • Provést rešerši v oblasti využívaných míchacích nádob
  • Připravit postup výpočtu pro hodnocení úrovně promíchání jak z reálných vzorků, tak i ze simulací

Zajímavosti:

V Dánsku má momentálně farmaceutická společnost Novo Nordisk větší hodnotu, než je HDP celé země. Toto ilustruje význam farmaceutické výroby v dnešním světě. Úspěšná výroba léků je samozřejmě důležitá součást celého procesu a míchání sypkých hmot je nedílnou součástí.

obr_tag_rs

Chytrá logistika: Vývoj a testování inovativních výpočtových nástrojů

TÉMATICKÝ OKRUH


Analýza a testování výpočtových modelů pro optimalizaci logistiky

Vedoucí práce: doc. Ing. Radovan Šomplák, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Téma bakalářské/diplomové práce se zaměřuje na testování existujících výpočtových nástrojů a analýzu optimalizačních modelů v oblasti logistiky a plánování dopravy. Práce je vhodná pro studenty, kteří se zajímají o aplikovanou matematiku, simulace a analýzu dat, ale nevyžaduje hluboké znalosti programování. Cílem je ověřování hypotéz, testování existujících modelů a tvorba pomocných koeficientů, které přispějí ke zlepšení plánovacích procesů v praxi.

Význam řešené problematiky

Výpočtové modely v logistice hrají klíčovou roli při snižování přejezdových kilometrů, optimalizaci kapacit nebo plánování tras. Ne vždy však dokážou plně reflektovat reálná provozní omezení. Vhodně provedené testování a analýza umožní zlepšit výstupy těchto modelů a lépe je přizpůsobit praktickým požadavkům.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Ověření funkčnosti existujících výpočtových nástrojů a identifikace jejich limitací.
  • Simulační výpočty a analýza výsledků včetně srovnání s reálnými daty.
  • Tvorba pomocných koeficientů a indikátorů pro přesnější predikce.
  • Formulace doporučení pro úpravy výpočtových modelů.

Zajímavosti:

  • Efektivní plánování svozových tras odpadu může snížit přejezdové kilometry až o desítky procent, čímž se snižují náklady a emise.
  • V některých případech je potřeba upravit matematické modely, aby lépe odpovídaly specifickým podmínkám jednotlivých aplikací.

Vývoj a rozšíření optimalizačních algoritmů pro plánování dopravy

Vedoucí práce: Ing. Vlastimír Nevrlý, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Tato práce je určena studentům se zájmem o programování a optimalizační modely v oblasti logistiky a plánování dopravy. Cílem je rozšíření existujících výpočtových nástrojů o nové funkcionality, zahrnutí reálných provozních omezení a vylepšení algoritmů pro efektivnější plánování tras. Práce bude zahrnovat analýzu současných řešení, návrh a implementaci dílčích vylepšení včetně testování a validace na reálných datech.

Význam řešené problematiky

Současné výpočtové nástroje jsou velmi výkonné, ale často jim chybí flexibilita při zohlednění reálných omezení, jako jsou specifické požadavky na přepravu nebo provozní podmínky vozidel. Vylepšení těchto nástrojů může vést k úspoře nákladů, snížení emisí i efektivnějšímu využití dopravní infrastruktury.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Analýza a identifikace klíčových omezení v plánování dopravy.
  • Návrh a implementace nových funkcionalit do existujících modelů.
  • Testování a srovnání výsledků s původními algoritmy.
  • Ověření vlivu vylepšení na efektivitu plánování tras.

Zajímavosti:

  • I malé úpravy v optimalizačních algoritmech mohou vést k významným úsporám, například i snížení počtu najetých kilometrů o jednotky procent může znamenat úsporu statisíců korun ročně.
  • Plánování tras odpadu či sdílených kol vyžaduje specifická omezení, která standardní algoritmy často neřeší – proto je nutné je upravovat a rozšiřovat.

Analýza a optimalizace systému vykazování nakládání s odpady

Vedoucí práce: Ing. Jaroslav Pluskal, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Téma bakalářské/diplomové práce se zaměřuje na analýzu nakládání s odpady, identifikaci systematických chyb v odpadové evidenci a návrh postupů pro jejich odstranění. Práce bude zahrnovat analýzu dat z Informačního systému odpadového hospodářství (ISOH) a verifikaci funkčnosti softwaru REVEDATO (vyvíjeno na ÚPI). Součástí práce bude návrh rozšíření nástroje o další funkcionality či významné parametry jednotlivých subjektů, které pomůžou odhalit chyby a pomůžou lépe odhadnout skutečný stav. Cílem je zlepšení přesnosti a spolehlivosti vykazování bez nutnosti dodatečného sběru informací. Přesná a spolehlivá data o produkci a nakládání s odpady jsou klíčové pro efektivní řízení odpadového hospodářství. Práce je součástí širšího výzkumného projektu CEVOOH, který se zaměřuje na priority Ministerstva životního prostředí ČR. Očekává se práce s daty a algoritmy v prostředí MS Excel v kombinaci s Pythonem.

Význam řešené problematiky

Monitoring a sběr dat je v dnešní době s ohledem na rozvoj nových podpůrných nástrojů a umělé inteligence klíčový. Kvalita vstupních dat do těchto nástrojů však přímo ovlivňuje získané výsledky. Zabývat se detailněji systémem vykazování tak představuje důležitou součást celého procesu analýzy či optimalizace. Identifikace chyb ve výkazech a návrh přístupů pro automatickou korekci může významně pomoci při plánování odpadového hospodářství.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Identifikace a klasifikace systematických chyb ve vykazování nakládání s odpady.
  • Verifikace funkčnosti softwaru REVEDATO a identifikace jeho limitací.
  • Návrh a implementace nových postupů pro odstranění chyb pomocí podpůrného nástroje.
  • Komplexní analýza vybraného toku odpadů.

Zajímavosti:

  • V České republice se vyprodukuje ročně necelých 40 mil. tun odpadu.
  • Každý člověk v České republice vyprodukuje v průměru denně asi 1,5 kg komunálního odpadu.

Návrh výpočtu spotřeby silničních nákladních vozidel s ohledem na parametry infrastruktury

Vedoucí práce: Ing. David Poul

Charakteristika tématu:

Téma práce se zaměřuje na výpočet spotřeby silničních nákladních vozidel, který bude zohledňovat klíčové parametry silniční infrastruktury (např. sklonové poměry) a zároveň bude zohledňovat loženou hmotnost vozidla. Cílem práce je zanalyzovat jednotlivé přístupy a navrhnout výpočet, který zohlední klíčové parametry.

Význam řešené problematiky

Spotřeba nákladních vozidel výrazně ovlivňuje produkci emisí z výfukových plynů. V rámci plánování nových projektů a jejich hodnocení může nepřesný výpočet zvýhodnit varianty, které se nebudou slučovat s následným reálným provozem. Z toho důvodu je důležité již v prvotní fázi co nejpřesnější stanovení jednotlivých hodnot, což povede k lepšímu vyhodnocení navržených řešení.

Cíle, kterých má být dosaženo

  • Úvod a vymezení problematiky.
  • Rešerše přístupů k výpočtu spotřeby paliv silničních nákladních vozidel.
  • Návrh výpočtu a jeho integrování do technicko-ekonomického modelu silniční nákladní dopravy.

Zajímavosti:

Výpočet bude implementován do na ústavu dlouhodobě vyvíjeného Technicko-ekonomického modelu silniční nákladní dopravy, který se využívá pro hodnocení různých typů přeprav v prvotní fázi plánování projektů a záměrů.