Využití odpadních substrátů a biotechnologie

Garant: Ing. Vladimír Brummer, Ph.D.
Sekce termických procesů a čištění plynů

obr_tag_vb2

Poklad v kalu: Inovace v oblasti získávání fosforu z popela pomocí biologického loužení

Vedoucí práceIng. Vladimír Brummer, Ph.D.

Charakteristika tématu:

Nedostatek fosforu, zejména v souvislosti s jeho těžbou a zdroji v Evropě, je stále větším problémem. Fosfor je pro zemědělství klíčovým prvkem, protože je základní složkou hnojiv, což je pro výrobu potravin nezbytné. Většina světových zásob fosforu však pochází z několika zemí, především z Maroka a Číny. V Evropě představuje závislost na dovozu fosforu ekonomická a strategická rizika.  

Evropská unie se snaží tento problém strategicky řešit podporou recyklace fosforu a snižováním množství odpadu. Z těchto důvodů je fosfor od roku 2014 uváděn v seznamu kritických surovin EU a existují už několik let snahy o zpětné získávání fosforu z čistírenských kalů.  

V Česku bude využití kalů v zemědělství v důsledku přísnějších právních předpisů brzy omezeno, nebo zcela zakázáno, a tím vzniká tlak na jiné zpracování čistírenských kalů. A zde je myšleno především jejich termické využití. Koncentrace fosforu v čistírenském kalu se pohybuje od 2 do 4 % hm. v sušině kalu.  

Jenou z inovativních možností by bylo získávat fosfor z popela kalů bio-loužením. Cílem práce je prozkoumat aktuální stav této problematiky a přispět k řešení této palčivé problematiky. 

Význam řešené problematiky:

  • Využití čistírenských kalů v zemědělství je v ČR i nadále možné podle Vyhlášky č. 437/2016 Sb. o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě a Vyhlášky č. 237/2017 Sb. o stanovení požadavků na hnojiva. Tyto předpisy se ale zpřísnily, především co se týče mikrobiologických kritérií pro použití upravených kalů v zemědělství. Trend ke zpřísnění limitních hodnot pro použití kalů v zemědělství je do budoucna očividně nevyhnutelný. 
  • Produkty vyvíjených technologií musí obsahovat fosfor ve formě, která je pro užitkové rostliny nejlépe biologicky dostupná, a současně neobsahuje znečišťující látky, např. těžké kovy, určité organické látky a patogenní mikroorganismy. 

Cíle, kterých má být dosaženo:

  1. Fosfor jako zdroj pro výrobu hnojiv, lokalizace zdrojů fosforu a jeho dostupné množství 
  1. Čistírenské kaly jako možný zdroj odpadního fosforu pro jeho recyklaci 
  1. Techniky a metody získávání fosforu z čistírenských kalů obecně 
  1. Možnosti využití popelů kalů ČOV jako zdroje pro recyklaci fosforu 
  1. Techniky bio-loužení popelů kalů ČOV jako následného kroku recyklace 
  1. Propojení přípravy popelů kalů ČOV termickou cestou s procesem bio-loužení – možnosti aditivace kalů pro zlepšení procesu 
  1. Přehled existujících provozů využívajících popely kalů ČOV jako zdroj fosforu pro recyklaci 
  1. Zhodnocení rešeršně získaných poznatků. 

Zajímavosti: