Výpočetní hardware
Důležitou složkou výzkumu na Ústavu procesního inženýrství je výpočtové modelování napjatosti, deformací, přenosu tepla a proudění tekutin v různých typech zařízení, nově také optimalizačních a logistických úloh. Takové analýzy jsou ovšem výpočetně velmi náročné.

Cluster ÚPI
Výpočetní zázemí Ústavu procesního inženýrství tvoří od roku 2006 výkonný cluster, který v současnosti disponuje celkem 50 CPU jádry a 100 GB RAM s rychlým propojením Myrinet. Stávající cluster je výsledkem postupného přidávání dalších uzlů, přičemž nové uzly byly samozřejmě pořizovány s novými vícejádrovými procesory. To umožnilo výrazné zvýšení výpočetního výkonu a snížilo význam rychlého propojení Myrinet, neboť většinu úloh je efektivnější řešit v rámci jediného uzlu na CPU jádrech, které spolu nepotřebují komunikovat pomocí sítě. Operačním systémem clusteru je Linux.
Pro studenty může být zajímavou informací fakt, že cluster je dnes využíván kromě výzkumu i pro výpočty v rámci řešení závěrečných prací. Umožňuje tak studentům nahlédnout do světa výkonných HPC strojů.

Cluster NETME
Pro řešení velkých úloh dále máme v rámci NETME centra k dispozici cluster, jehož kapacita je ještě cca o řád vyšší (30 uzlů primárně pro CFD výpočty se 16 CPU a 64 GB RAM, 5 uzlů primárně pro pevnostní výpočty se 16 CPU a 384 GB RAM). Celkem je možné využívat 560 jader se 4 TB RAM DDR3 o frekvenci 1600 MHz. Diskové pole má kapacitu 36 TB. Všechny uzly clusteru včetně řídícího jsou propojeny jednak pomocí 1Gbps Ethernetu pro správu a běžnou komunikaci a dále pomocí technologie Infiniband s kapacitou 40Gbps (QDR). Důležité části jsou vybaveny záložním zdrojem energie. Cluster je připojen do páteřní sítě VUT pomocí 10GbE rozhraní kvůli přenosům velkých datových setů na/z clusteru.Operačním systémem clusteru je Linux.
Cluster NETME využívá rovněž Sekce energetických systémů a simulačních výpočtů pro řešení logistických úloh v oblasti odpadového hospodářství (např. NERUDA a NERUDA Street).
Pracovní stanice
Napříč ústavem máme k dispozici řadu výkonných pracovních stanic, např:
- 3 pracovní stanice se dvěma 20jádrovými procesory a 128 GB RAM, které byly v roce 2017 pořízeny z prostředků projektu SPIL. Stroje slouží k průběžnému zpracování dostupných vstupních dat z průmyslu a komunální sféry a testování dílčích matematických modelů.
- 2 pracovní stanice s 8 CPU a 96 GB RAM pro přípravu velkých CFD úloh a zpracování výsledků.
