První dojmy po třech měsících v Augsburgu
Michal Novák, leden 2018
Pokusím se zde shrnout můj příběh z prvních 3 měsíců zahraničního pobytu na Fachhochschule (FH) v Augsburgu.
Prostředí a ubytování
Po vyřízení nezbytné byrokracie na území ČR jsem konečně dorazil na místo určení. Byl jsem příjemně překvapen ubytováním, které jsme vyfasovali asi to nejlepší možné. Ve čtvrti Univiertel vzdálené přibližně 7 minut tramvají od FH. Ubytování je ve 4 patrové budově, kdy má každý svůj vlastní pokoj, kuchyňku i sociální zázemí za přijatelnou cenu kolem 220 euro. Pokoje jsou kvalitně odhlučněné, takže např. poslech hudby v nočních hodinách není žádný problém. Je zde k dispozici prádelna se sušičkami, garáže, kolárna a uvnitř vnitrobloku takový menší park s lavičkami, ping-pongem a grilem. Tento vnitroblok nemáme pouze my, ale většina bytových domů v Augsburgu, což má za následek, že se téměř nikdo nepohybuje venku, město je tedy takové až sterilní. Nicméně je zde spousta možností něco podnikat, já sám navštěvuji místní parky, kterých je tu opravdu spousta, je to snad nejzelenější město co jsem zažil. To se samozřejmě týká i dopravy, kdy cyklisté jsou bohové a mají přednost snad úplně všude. Dalším bonusem je fotbalový stadion, který je zhruba 5 minut jízdy tramvají, takže pro fanoušky Bundesligy se jedná o zajímavé místo. Co se tedy ubytování a prostředí týče, není tomu téměř nic vytknout, akorát je smlouva pouze na 6 měsíců a pak nás vyhodí, není problém sehnat podnájem u německých studentů, kteří vyjíždějí na letní semestr pryč, ale jedná se o zbytečné stěhování a dovedu si představit lepší kooperaci tohoto stavu při plánovaném výjezdu na celý rok.
Studium
První 2 týdny jsou plné zařizování byrokratických záležitostí, které by člověk s němčinou levlu A2+ zvládl bez problémů sám, nicméně jako EU studenti toho nemáme tolik a tak člověk může tento čas využít pro seznamování se. Jelikož zde panuje systém, kdy začátek studia probíhá jak v letním, tak v zimním semestru i třetí týden byl pouze seznamovací, tentokrát již pro naši skupinu, ke které patříme, což bylo sice poměrně zbytečné jelikož jsme 90 % informací slyšeli již od Erasmus koordinátorů předchozí týdny, nicméně se člověk seznámí se skutečnými spolužáky a navykne si více na jazyk. Mezi Erasmus studenty totiž umí německy tak 15 %, zbytek komunikuje anglicky, někteří ani to ne. Výuka nám tedy začala snad až 4. týden od příjezdu a to blokovou výukou s českými lektory. Následující týden se tedy začalo naplno, víceméně zadáním asi 5–6 projektů, které mají za úkol připravit pro praxi nalézáním samostatných řešení, ve většině věcí panuje opravdu poměrně značná volnost, avšak výstupy jsou pevně stanovené. Tento systém může a nemusí každému vyhovovat, ale dá se na to zvyknout a přizpůsobit se. Je samozřejmě možnost všechno různě konzultovat, ale většina práce spočívá ve vyhledávání v literatuře a následné aplikaci. Skutečných přednášek až tolik není, zkoušky jsou ze 6 předmětů pouze 3, tady vidím asi největší rozdíl oproti ČR, kdy jsou schopni obhájit si předmět i bez zkoušek, pouze s výstupem z projektů. Co se přednášek týče, pokud zrovna některý profesor nemluví bavorskou hantýrkou lze poměrně slušně porozumět. Co mi tu určitě chybí, jsou skripta, doteď pořádně nevím z čeho a jakým způsobem se naučit na některé zkoušky.
Finance
Stipendium je dohromady asi 450 euro, jak jsem již zmínil ubytování je 220, jídlo v menze stojí kolem 3 euro, bohužel často jsou v nabídce pouze 2 jídla, z čehož jedno zásadně vegetariánské nebo veganské. Vybírám si tedy podle obrázků vepře, slepičky a kravičky, které jsou u masitých pokrmů vždy přiloženy. Obecně jsou ceny za jídlo jak v obchodě, tak i v normálních restauracích příznivé, samozřejmě záleží na kvalitě, ale v obchodě to co u nás, v restauracích klasiky za 7 euro úplně bez problémů. Pivo je tak jako všude na západě dražší, tak kolem 3,90 za kousek. Každopádně náklady za jídlo bych tipoval kolem 200 euro za měsíc. Na začátku semestru se platí 100 euro za studentskou kartu, která funguje i jako lístek na MHD. Je samozřejmě organizování spoustu akcí v rámci Erasmu, a pokud se člověk chce účastnit, určitě je potřeba mít nějaké drobné našetřené. Náklady na základní potřeby jsou tedy překvapivě přibližně rovny stipendiu, ale cokoliv navíc je nutné hradit ze soukromých zdrojů.