Výzkum a vývoj

Oblast našeho zájmu se soustřeďuje kolem konstrukčního návrhu zařízení, kontrolních výpočtů včetně určování zbytkové životnosti zařízení a na vývoj nových konstrukčních řešení.

Návrh a kontrola zařízení

Kromě funkčnosti je při návrhu procesních zařízení důležitým cílem také levná výroba a provoz, současně však musí tato zařízení splňovat určité bezpečnostní požadavky. V současné době se zaměřujeme na následující oblasti:

  • Poškozování trubkových svazků vibracemi způsobenými proudem média
  • Optimalizace vyztužení válcových skořepin (v souladu s EN 13445 nebo EN 1993–1–6)
  • Software pro kontrolu tlakových nádob podle EN 13445

Obrázek 1: Grafické uživatelské rozhraní softwaru pro kontrolu tlakových nádob

Určování zbytkové životnosti

V návrhové fázi je prakticky nemožné přesně určit zbytkovou životnost zařízení, návrhové výpočty vychází z idealizovaných parametrů jako jsou materiálové vlastnosti, geometrie a provozní podmínky. Samotné výpočty jsou založeny na mnoha zjednodušeních (ovšem na konzervativní straně). Pro zajištění bezpečnosti je proto nutné v průběhu životnosti zařízení provádět inspekce a určovat jeho aktuální zbytkovou životnost, případně životnost jeho komponent. Aktuální zbytková životnost pomáhá při rozhodování o opravách / výměnách daných komponent a pomáhá plánovat další inspekce. Odměnou pro provozovatele je bezpečný a ekonomicky výhodný provoz zařízení po co nejdelší možnou dobu.

Obrázek 2: Rezervoárová metoda hodnocení poškození únavou; zátěžný blok a jeho kopie (vlevo), určení příspěvků do kumulace poškození (vpravo)

Zbytková životnost zařízení je ovlivněna řadou degradačních mechanismů. V současné době se věnujeme vývoji diagnostického software zohledňující jak poškození únavovými a creepovými mechanismy, tak také problematikou vzniku a poškozování oxidických vrstev.

Obrázek 3: Software pro predikci poškozování oxidických vrstev

Používané softwarové systémy

Softwary hrají důležitou roli v našem výzkumu. Neobejdeme se především bez softwarů pro analýzy metodou konečných prvků:

  • ANSYS
    • Workbench
    • Mechanical APDL (včetně skriptů v APDL)
  • SALOME

Pro automatizaci jednodušších výpočtů, vizualizaci dat a tvorbu vlastních softwarů používáme programovací jazyk Python a různé knihovny:

fsi-logo-pro-web